Po več kot devetih letih in skoraj petih milijardah kilometrov je Nasino vesoljsko plovilo New Horizons prispelo v bližino Plutona, kjer je posnelo nekaj posnetkov. Ti kažejo, da je Pluton peščeno rdečkaste barve, na površju pa ima tri območja različnih odtenkov.
Najbolj izstopa podolgovata temna plast ob ekvatorju, ki ji neuradno rečejo "kit", ob njej pa je zdaj prvič zabeleženo tudi svetlejše območje v obliki velikega srca.
Najnovejše fotografije so bile posnete, ko je bilo plovilo od pritlikavega planeta oddaljeno okoli 8 milijonov kilometrov in so najbolj podrobni posnetki Plutona, ki so bili kdajkoli narejeni. Vesoljsko plovilo New Horizons naj bi se kmalu pritlikavemu planetu še bolj približalo in tako posnelo še boljše fotografije, saj bo resolucija kar 500-krat boljša od teh zadnjih posnetkov.
Zakaj rdeča barva planetov?
Čeprav je Pluton podobne barve kot Mars, pa so razlogi za rdečkasto površje pritlikavega planeta povsem drugačni, pravijo v Nasi. Pluton naj bi takšno barvo kazal zato, ker sončna svetloba vpliva na določene molekule v njegovi atmosferi, ki ustvarjajo rdeče spojine, ki nato padejo na površino. Mars pa je rdeč predvsem zaradi železa, ki se nahaja v njegovem površju in prahu na površini. Ko se kovina zmoči, se zaradi kemične reakcije zgodi to, da kovina postane rdeča in rjasta. Ravno zaradi tega, znanstveniki domnevajo, da je nekoč Mars pokrivala voda, kar bi razložilo rdeč prah na površju zemlje Marsa.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.