Hrvaški ribiči so danes izkoristili lepo vreme in lovili v – po odločbi arbitražnega sodišča – slovenskem morju do sredine Piranskega zaliva. Na to, da kršijo odločbo arbitražnega sodišča, jih je večkrat opozorila naša policija, a Hrvatom sta se v bran postavila kar dva hrvaška policijska čolna. Zaplet so tudi tokrat so rešili mirno, toda Hrvati vztrajajo, da bodo lovili do sredine zaliva vse dokler jim tega ne prepove hrvaška politika.
Zagreb: Slovenski policijski čolni trikrat kršili mejno črto
Slovenski policijski čolni so danes trikrat prešli sredinsko črto v Piranskem zalivu in tako kršili mejno črto, pa je glede današnjega incidenta sporočilo hrvaško notranje ministrstvo. Dodali so, da so hrvaški policisti slovenske kolege v vseh treh primerih opozorili, da se nahajajo v hrvaških teritorialnih vodah in da so se nato vrnili v slovenske vode.
Na hrvaškem notranjem ministrstvu so napovedali, da bodo s tem seznanili hrvaško zunanje ministrstvo.
V prvem primeru so slovenski policisti osem milj od Rta Savudrija opozorili hrvaško ribiško ladjo, da je v slovenskem morju in nato, ne da bi ukrepali, odšli. Hrvaško policijsko plovilo jih je nato opozorilo, da so v hrvaških vodah in slovenski policijski čoln se je vrnil v slovenske vode, piše na spletni strani ministrstva.
Petnajst minut kasneje, okoli 11. ure, je nato vplul še en slovenski policijski čoln 0,8 navtične milje v hrvaško teritorialno morje in 1,9 milje od Rta Savudrija. Tudi tokrat so vzpostavili stik s čolnom, ki je nato odplul.
Okoli 14. ure pa so znova zaznali čoln slovenske policije, ki se je napotil proti hrvaški ribiški ladji. Še preden je prišel do nje, so slovenske policiste opozorili, da so v hrvaških vodah in slovenski čoln je odšel. Takrat je bil slovenski policijski čoln 0,3 milje v teritorialnem morju Hrvaške in 1,7 milje od Rta Savudrija, še navaja hrvaško notranje ministrstvo.
Arbitražno sodišče: Sloveniji pripada večina Piranskega zaliva
Arbitražno sodišče je v četrtek objavilo odločitev o meji med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju. Sodišče je presodilo, da večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje široko stično območje Slovenije z odprtim morjem.
Kot je v ustni predstavitvi sodbe v Haagu dejal predsednik sodišča Gilbert Guillaume, Sloveniji pripada Piranski zaliv od ustja Dragonje oz. sredine kanala Sv. Odorika do točke 45° 30' 41,7'' severne zemljepisne širine in 13° 31' 25,7'' vzhodne zemljepisne dolžine oz. na treh četrtinah razdalje med Rtom Savudrija in piranskim Rtom Madona.
Hrvaška arbitražne razsodbe ne priznava, ker da je iz arbitraže izstopila na podlagi odločitve sabora, ker naj bi bilo delovanje arbitražnega sodišča nepopravljivo kontaminirano zaradi afere z nedovoljenimi pogovori med slovenskim arbitrom in agentko leta 2015.
Plenković za umiritev razmer po arbitražni odločitvi
Hrvaški premier Andrej Plenković je danes ocenil, da je po objavi razsodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško treba umiriti razmere. Veliko pričakuje od sestankov s slovenskim kolegom Mirom Cerarjem. "Imava zelo odprt dialog, slišiva se po telefonu," je dejal in dodal, da se bosta kmalu srečala v Ljubljani.
Po četrtkovi objavi arbitražne sodbe je namreč premier Cerar Plenkovića za 12. julij povabil na pogovor v Ljubljano.
Ob robu konference Dubrovnik Forum je na novinarsko ugotovitev, da je težko voditi pogajanja, ko imata strani povsem nasprotna stališča, Plenković danes še odgovoril, da je najbolj pomembno, da se pogovarjata.
"Bistveno je, da ni nobenih enostranskih potez," je še dejal.
KOMENTARJI (633)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.