Hrvaška tudi po prebrani razsodbi haaškega arbitražnega sodišča vztraja, da je ne bo priznala in upoštevala. Premier Andrej Plenković je v izjavi dejal, da je glavno sporočilo hrvaške vlade, da odločitev Hrvaške ne obvezuje in se niti ne čutijo obvezane, prav tako je ne nameravajo upoštevati.
Ponovil je, da je Hrvaška svojo odločitev sprejela pred 23 meseci, ko je Sabor potrdil izstop iz arbitražnega postopka zaradi afere s prisluhi.
Hrvaška je po njegovih besedah sicer še vedno pripravljena na dialog s Slovenijo okoli reševanja mejnega vprašanja. ''Od Slovenije ne pričakujemo nikakršnih enostranskih potez po objavi sodbe. Menimo, da morajo druge države in mednarodne organizacije to vprašanje prepustiti Hrvaški in Sloveniji,'' je dejal Plenković in hrvaške politične stranke pozval, naj ostanejo enotne glede hrvaških interesov. Hrvaška ima sicer sredstva, da zaščiti svoje interese, je še poudaril.
Dodal je, da je Slovenija njihova soseda in prijateljska država in želijo po mirni poti reševati vsa odprta vprašanja. Hrvaška po njegovih besedah sicer verjame v mirno reševanje sporov in tudi v arbitraže, če so te ''čiste''.
S hrvaško vlado se strinja tudi opozicija
Hrvaške opozicijske stranke soglašajo s stališči hrvaške vlade, da danes objavljena sodba arbitražnega sodišča ni obvezujoča za Hrvaško, ki je arbitražo zapustila zaradi po njenem mnenju kompromitiranega arbitražnega postopka. Hrvaški strokovnjaki pa menijo, da je arbitražno sodišče spreminjalo kriterije pri določanju meje v korist Slovenije.
Predsednik največje hrvaške opozicijske stranke SDP Davor Bernardić meni, da je bila Hrvaška prevarana zaradi "poskusa podkupovanja sodnikov" med arbitražnim postopkom ter je bila potem zgodba za Hrvaško zaključena. Meni, da vsaka oblika političnega pritiska na Hrvaško ne glede na to, od kod prihaja, predstavlja obliko pasivne agresije na Hrvaško in njeno ozemlje.
Bernardić je pozval vse na Hrvaškem in v Sloveniji, naj ohranijo hladno glavo in naj se ne spuščajo v incidente na obmejnem območju. "Hrvaška je pripravljena zavarovati svoje ozemlje v skladu z mednarodnim pravom in obveznostmi," je povedal novinarjem.
Tako kot hrvaški premier Andrej Plenković je tudi Bernardić pozval Slovenijo, da s Hrvaško v dvostranskih dobrososedskih pogovorih uredi vse spore.
Milanović začuden nad zanimanjem
Bernardićev predhodnik na čelu SDP in hrvaški premier v času, ko je Hrvaška izstopila iz arbitražnega sporazuma, Zoran Milanović se je danes začudil, ker so se novinarji sploh zanimali za objavo arbitražne sodbe, ker, kot je dejal, "arbitražno sodišče ne obstaja". Spomnil je, da je kot premier nemudoma storil vse, da bi Hrvaška izstopila iz arbitraže, ko je bila razkrita "slovenska prevara", nakar je bilo arbitražno sodišče le skupina samooklicanih ljudi.
"Ne zanima me, kaj so oni odločili, saj nimajo mandata, da bi kaj odločili. To niso nepošteni ljudje ali goljufi, a je celoten postopek kompromitiran. Postopek ne velja več in treba je začeti novega pred novim svetom in novim pravosodnim telesom," je novinarjem povedal Milanović, ki se ukvarja z zasebnim svetovanjem in ga ni bilo v hrvaški javnosti več mesecev.
Donedavni partnerji v hrvaški desnosredinski vladi iz stranke Most neodvisnih list so prav tako poudarili, da ne priznavajo odločitev arbitražnega sodišča, ki ga imajo za "globoko kompromitiranega". Menijo, da odločitev arbitražnega sodišča posega v suverenost hrvaške države.
Rudolf meni, da je šlo za pristranskost
Hrvaški strokovnjak za mednarodno pravo, akademik in nekdanji član hrvaške skupine v pogajanjih o meji s Slovenijo Davorin Rudolf je ocenil, da današnja odločitev arbitražnega sodišča "predstavlja totalni amaterizem in grobo pristranskost, ko gre za mejo ob reki Dragonji in morju v Piranskem zalivu". Poudaril je, da so sodniki šli na roko Sloveniji.
V pogovoru za hrvaško tiskovno agencijo Hina je poudaril, da arbitražna sodba "ni še nič spremenila v teritorialnemu smislu, ker jo Hrvaška ni priznala in zanjo ne velja".
Meni, da mora meja potekati ob naravni strugi reke Dragonje in ne ob kanalu Sv. Odorika, ki je bil narejen leta 1953 kot zaščita pred poplavami na tem območju. "Če bi mejo povlekli na ta način, bi tudi območje velikosti štiri krat dva kilometra ob Piranskemu zalivu vrnili Hrvaški. Na tem območju je letališče Portorož," je povedal Rudolf.
Kot je izpostavil, arbitražno sodišče ni bilo konsistentno, temveč je določilo mejo na temelju katastra, slovenske meje in naravne meje, večinoma v prid Sloveniji.
Povedal je, da je Slovenija z "junctionom" dobila vse, kar ji je Hrvaška že prej ponujala.
Hrvaška ni izgubila ničesar
Upokojeni diplomat in nekdanji hrvaški veleposlanik v Ljubljani Ivica Maštruko je ocenil, da Hrvaška z arbitražno sodbo ni ničesar izgubila.
"Hrvaško teritorialno morje je formalno ostalo enako, edino pas, širok 2,5 milje, bo v režimu mednarodnih voda. Akvatorij pripada Hrvaški, a bo vsak lahko plul. V primeru nesreče, bo Hrvaška morala posredovati, ker je to njeno morje," je Maštruko izjavil za novičarski portal index.hr.
Puhovski pričakuje nove incidente
Hrvaški politični analitik Žarko Puhovski je dejal, da "je Slovenija dobila vse, kar je hotela, Hrvaška pa Trdinov vrh in Joška Jorasa". Ocenil je, da je sodba bila pričakovana, ker je Hrvaška izstopila iz arbitražnega postopka in ni mogla vplivati na sodišče.
Pričakuje, da bo uveljavitev sodbe sprožila nove spore. "Slovenija je dobila veliko in od nje se pričakuje, da bo vztrajala pri spremembi obstoječega stanja, kar pomeni, da se bo postavila v vlogo napadalca. Hrvaška, ki se je slabše odrezala pri sodbi in je pod pritiskom EU, da bi sodbo sprejela, bo v boljšem položaju, ker ne zahteva spremembe stanja," meni Puhovski.
Poudaril je, da arbitražno sodišče ni pokazalo niti najmanj pravniške morale, ko niti z eno samo besedo ni omenilo, da je Hrvaška zapustila arbitražni postopek.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.