S solzami v očeh in s tresočim glasom, polna modric, z roko v mavcu in šivi na obrazu domačinka Mateja Tušek začne pripovedovati svojo zgodbo o preživetju. "Tamle dol, kjer voda teče, sem jaz odvodnjavanje urejala, moj partner je bil na drugi strani hiše, brat pa je bil ravno za hišo." Takrat je brat zavpil, obrnila se je in opazila bližajoči plaz. Gmoti zemlje in lesa, ki se je utrgala za hribom, ni uspela ubežati. Začela se je bitka za življenje, pripoveduje.
"Potem sem čakala, da se bom enkrat ustavila." S sebe je odrinila drva, da je lahko klicala na pomoč, pravi. Mati štirih otrok je bila živa zakopana do vratu v blatu in vejevju: "Kričala sem, a se me ni slišalo," v solzah razlaga, ko se spominja, da so otroci mislili, da je mrtva. "Ena hčerka je bila na oknu notri pri mami v kopalnici in se tresla. Starejša jo je začela prepričevati, da sem še živa," se spominja.
Ne samo v dolini, tudi v hribih, v Delnicah, kjer je doma naša olimpijka, smučarska skakalka Urša Bogataj, je narava besnela. Visoko nosečo skakalko je ob pol petih zjutraj zbudil partner in ji sporočil, da je dolina odrezana od sveta. "Stopiva ven iz hiše, pa teče voda pri nas, ki smo v hribih, čisto tukaj po cesti. Izgledalo je kot reka." Urša Bogataj ima do poroda še dober mesec in je tako kot marsikatera nosečnica po državi v takih trenutkih doživela velik stres. "To ni ravno lahka situacija. Pomisliš na marsikaj, kaj bi lahko bilo, nihče ne more do tebe."
Že drugič pa je policijski vodni top, ki ima štiristo konjskih moči in cisterno s kapaciteto deset tisoč litrov, pomagal pri naravnih nesrečah. Lani je gasil požar na Krasu, letos pa so z njim čistili blatne ceste v Poljanski dolini.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.