Ogenj je izbruhnil na bosanski strani meje in se sinoči okoli 19. ure razširil na Hrvaško v okolico Dubrovnika. Požar se širi na razdalji kar petnajst kilometrov in močno ovira tako zračni kot cestni promet, zublji pa so se nevarno približali hišam. Danes pa je zagorelo na še več krajih v okolici, tudi v bližini med slovenskimi turisti priljubljenimi Vodicami. Pogorelo je že okoli 60 hektarjev borovih gozdov.
Zaradi močne burje, ki vztraja že drugi dan, in številnih neeksplodiranih min je gašenje izjemno težko. Sodeluje okoli 300 gasilcev, tudi pripadniki hrvaške vojske, pomaga jim na stotine domačinov. Na pomoč so poslali tudi letala za gašenje Canadair, a ker je njihova učinkovitost ob močnem vetru vprašljiva, niso poleteli.
Ognjeni zublji so se nevarno približali dubrovniškemu letališču, kjer še večje težave povzroča močan veter. Poskrbeli so za izredne varnostne ukrepe in odpovedali številne lete. Okoli 500 turistov je moralo noč preživeti kar tam, saj so ceste v okolici zaradi požara zaprte. Do svojih hotelov niso mogli niti danes zjutraj.
Zaradi ognja in gostega dima je še vedno zaprt del Jadranske magistrale. Prekinjene so tudi telefonske linije, v Cavtatu in okolici pa ni elektrike.
Požar, ki je izbruhnil v Bosni in Hercegovini, je na Hrvaškem najprej dosegel območje Župe Dubrovačke, ki leži le okoli pet kilometrov od Dubrovnika, nato pa se hitro razširil po okolici vse do Konavelj. Najhuje je bilo v kraju Brgat, kjer se je ogenj najbolj približal hišam. Ogrožena so bila tudi turistična naselja.
Na varno so preselili nekaj domačinov in turistov iz Župe Dubrovačke ter Plata in Solin.
Požari, suša, poplave
Tudi v južni Evropi se prebivalstvo sooča z vremenskimi nevšečnostmi in požari. V Španiji se nadaljuje suša, v zadnjih 24 urah pa je utonilo devet ljudi, ki so si želeli ohladitve v vodi. V Turčiji, kjer beležijo najhujšo sušo v zadnjih desetletjih, je nivo vode v rezervoarjih in jezovih upadel na kritično raven. V Romuniji se medtem soočajo s poplavami.
V Španiji medtem zaradi vročinskega vala številni iščejo ohladitve v morju in rekah, pri tem pa je v zadnjih 24 urah umrlo že devet ljudi. Od teh so bili štirje po poročanju španskih medijev starejši od 70 let. Živo srebro je sicer v soboto in danes doseglo do 43 stopinj Celzija, v okolici Madrida in Barcelone pa se je vnelo več požarov, ki so jih že pogasili.
V Turčiji je medtem nivo vode padel na kritično raven. V vseh mestih po državi se soočajo s krizo zaradi preskrbe z vodo, nekatere elektrarne pa so že prekinile obratovanje. V prestolnici Ankari so se morali več kot trije milijoni prebivalcev zateči po plastenke vode in vodne cisterne, z vodo pa bodo morali varčevati še najmanj pet mesecev. Zaradi suše - ponekod ni deževalo že več mesecev - se s težavami soočajo tudi v kmetijstvu, namakanje pa so ustavili.
V regiji Neamt na severovzhodu Romunije se medtem prebivalstvo sooča s hudimi poplavami, ki so zahtevale tudi smrtno žrtev, eno osebo pa še pogrešajo. Zaradi visoke vode je nedostopnih pet vasi in okoli 300 prebivalcev. Narasle vode, ki jih je povzročilo močno deževje, so okrnile tudi promet in uničile dva mosta.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.