Kot je dejal, je odločitev sprejel, ker ni več mogel opravljati svojih nalog in da gre za "najbolj boleč korak" v njegovem življenju. "Vedno sem bil pripravljen na boj, a sem dosegel svoje meje," je dejal na novinarski konferenci priljubljeni 39-letni minister ter se za podporo zahvalil nemški kanclerki Angeli Merkel in članom svoje Krščansko-socialne unije (CSU).
Kot je pojasnil, svojega dela ni mogel več opravljati, potem ko so se javnost in mediji osredotočili na afero. Kot je dodal, ne more več prevzemati odgovornosti, da bi afera vplivala na delo vojske. Minister za obrambo "potrebuje enovito koncentracijo in delo brez napak", je dejal zu Guttenberg, ki je še spomnil, da je začel z največjo reformo nemške vojske v njeni zgodovini.
V kratki izjavi za medije je kanclerka Merklova dejala, da je nad njegovim odstopom presenečena. Kot je poudarila, je za njo težek dan, saj mora njegovo odstopno izjavo sprejeti s težkim srcem.
Univerza mu je odvzela doktorski naziv
Univerza v Bayreuthu je minuli teden ministru Karlu Theodorju zu Guttenbergu odvzela doktorski naziv, potem ko so ga obtožili, da je njegov doktorat iz leta 2006 poln plagiatorstva. Rektor univerze Rüdiger Bormann je odločitev sporočil po sestanku univerzitetnega odbora. Kot je dodal, njegova doktorska teza namreč "ni bila rezultat ustreznega znanstvenega dela", vendar pa doktorata ni označil za plagiat.
Univerza je odločitev sprejela, potem ko jo je minister pred tednom dni sam zaprosil, naj mu odvzamejo doktorski naziv "zaradi resnih tehničnih napak, ki so v nasprotju s pravimi akademskimi standardi". Zu Guttenberg je večkrat zavrnil, da bi pri doktorski nalogi goljufal.
Zu Guttenberg naj bi si v doktoratu, v katerem je primerjal ustavni razvoj v ZDA in EU, skupno prisvojil besedila najmanj 15 avtorjev. Brez primernega citiranja naj bi prepisoval tekste iz časnikov, članke pravniških kolegov, prisvojil naj bi si celo tekst s spletne strani ameriškega veleposlaništva v Berlinu. Skupno naj bi tako "ukradel" kar petino celotnega doktorata.
Kdo ga bo nasledil?
Po odstopu zu Guttenberga ostaja vprašanje njegovega naslednika še odprto. Predsedstvo njegove Krščansko-socialne unije (CSU) naj bi o nasledniku odločalo v petek. Med možnimi nasledniki omenjajo državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu Christiana Schmidta in tudi notranjega ministra iz vrst krščanskih demokratov (CDU) Thomasa de Maizierea, ki je ob odstopu izrazil obžalovanje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.