Dan po izteku roka za zaprtje največjega severnokorejskega jedrskega reaktorja v Yongbyonu, so ZDA nakazale, da so pripravljeni Pjongjangu dati več časa za izključitev omenjenega obrata. Neimenovana predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva dejala, da potrpljenje ZDA ni brezmejno, da pa je glede na zapletenost razmer razumno, da dajo Pjongjangu še nekaj dni, da pokaže, ali bo izpolnil zahteve iz sporazuma, ki so ga sklenili v Pekingu.
Gre za sporazum, ki so ga sklenili 13. februarja na šeststranskih pogajanjih o severnokorejskem jedrskem programu. V skladu s sporazumom bi morala Severna Koreja v 60 dneh, torej do včeraj, zapreti omenjeni glavni jedrski reaktor in se sčasoma odpovedati jedrskemu programu, v zameno pa bi dobila milijon ton nafte. V tem času naj bi se v državo vrnili tudi inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).
Kot je še dejala ameriška predstavnica, ZDA niso zainteresirane za pogajanja o novem roku, ampak si bodo prizadevale za to, da se Yongbyon zapre čim prej. Washington je medtem Pjongjang tudi pozval, naj dovoli vrnitev inšpektorjev IAEA v državo, kar prav tako določa omenjeni sporazum.
Glavni ameriški pogajalec na šeststranskih pogajanjih Christopher Hill je sicer že v soboto na srečanju s kitajskim kolegom Wu Daweijem menil, da bo nadaljnje zavlačevanje s strani Severne Koreje vrglo senco dvoma na proces severnokorejskega razoroževanja, da pa morajo biti v prihajajočih dneh potrpežljivi. K potrpežljivosti je pozvala tudi Kitajska, Japonska pa je okrepila pritisk na severnokorejski režim. V Severni Koreji se sicer z množičnim obiskom njegovega mavzoleja danes spominjajo 95. obletnice rojstva ustanovitelja države, Kim Il Sunga.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.