Severna Koreja se je odločila, da se vrne k šestranskim pogovorom v zvezi s prekinitvijo njenega jedrskega programa. O pripravljenosti Pjongjanga, da znova sede za pogajalsko mizo, danes poročajo tudi južnokorejski mediji.
Iz kitajskega zunanjega ministrstva so sporočili, da naj bi do vnovičnih šeststranskih pogajanj prišlo v najkrajšem možnem času.
Južnokorejska televizija YNT je tako poročala, da je bil takšen dogovor sklenjen po neformalnem srečanju med predstavniki Severne Koreje, Kitajske in Združenimi državami Amerike v Pekingu. Po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap sta se namreč tam sestala glavni severnokorejski pogajalec in njegov ameriški kolega, pomočnik ameriške zunanje ministrice Christopher Hill.
Kitajsko zunanje ministrstvo je na svoji spletni strani sicer zapisalo, da se bodo šeststranska pogajanja "nadaljevala kmalu". "Danes so se na kitajsko pobudo v Pekingu neuradno sestali delegati Kitajske, ZDA in Severne Koreje, ki sodelujejo na šeststranskih pogovorih. Tri strani so se dogovorile, da bodo kmalu nadaljevale z omenjenimi pogovori, ko bo to ustrezalo vsem šestim stranem," so zapisali na ministrstvu.
Hill: Pjongjang za vrnitev k pogajanjem brez pogojev
Severna Koreja ni postavila nobenih pogojev za vrnitev k šeststranskim pogajanjem, je po današnjem srečanju predstavnikov Kitajske, ZDA in Severne Koreje, ki sodelujejo na šeststranskih pogajanjih, dejal vodja ameriške pogajalske skupine na pogajanjih Christopher Hill. Pjongjang je ob tem tudi zagotovil, da se bo odpovedal jedrskemu orožju v zameno za nekatere koncesije, je še povedal Hill.
"Niso postavili nobenih pogojev," je glede vrnitve Pjongjanga za pogajalsko mizo na novinarski konferenci po srečanju v Pekingu dejal Hill. Kot je pojasnil, je bilo za ZDA zelo pomembno, da nihče ne postavlja pogojev za sodelovanje na šeststranskih pogajanjih o severnokorejskem jedrskem vprašanju.
Prav tako je Severna Koreja zagotovila, da se bo držala zaveze, ki jo je sprejela na pogovorih septembra leta 2005 in odstranila jedrsko orožje v zameno za koncesije. "Vsi, vključno s Severno Korejo, smo ponovno potrdili zaveze iz izjave septembra 2005 in zavezo za denuklarizacijo Korejskega polotoka," je zatrdil Hill. Hill pa je tudi dejal, da bi se pogajanja lahko nadaljevala že novembra ali decembra.
Glavni severnokorejski pogajalec Kim Kye Gwan po Hillovih navedbah dejal, da se je Pjongjang o finančnih sankcijah pripravljen pogovarjati v okviru šeststranskih pogajanj. "Želeli so naše zagotovilo, da se bo v okviru teh pogovorov razpravljalo tudi o finančnih ukrepih," je povedal Hill po pogovorih s Kimom in glavnim kitajskim pogajalcem na šeststranskih pogovorih Wu Daweiom.
Septembra lani se je Severna Koreja zavezala, da se bo odrekla jedrskem orožju v zameno za varnostna zagotovila, normalizacijo odnosov, energijo in drugo pomoč, kar je bilo videti kot velik in pomemben preboj v šeststranskih pogajanjih. Vendar pa je le nekaj ur za tem Pjongjang dodal svoje pogoje k dogovoru, novembra pa napovedal, da bo nadaljnje pogovore bojkotiral.
Odzivi iz sveta
Iz sveta že prihajajo odzivi na današnjo privolitev Severne Koreje v nadaljevanje šeststranskih pogovorov o njenem jedrskem programu. Bela hiša, Južna Koreja in Rusija so tako že pozdravile odločitev Pjongjanga, Japonska pa je bolj previdna. Japonski zunanji minister Taro Aso je tako opozoril, da je za Tokio vrnitev Pjongjanga k pogajanjem, ne da bi se prej odpovedal jedrskemu orožju, nesprejemljiva.
"Pozdravljamo napoved nadaljevanja pogajanj in se veselimo njihove skorajšnje obnovitve," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe.
Tudi v Seulu odločitev pozdravljajo in upajo, da se bodo pogovori kmalu nadaljevali. Kot je dejal tiskovni predstavnik južnokorejskega zunanjega ministrstva Choo Kyu Ho tudi upajo, da bodo dosegli dogovor, kako uresničiti že sprejeti dogovor o tem, da se Pjongjang odpove jedrskemu orožju.
Glavni pogajalec Južne Koreje na šeststranskih pogajanjih Chun Yung Woo pa je povedal, da bodo datum nadaljevanja pogajanj določili, ko bodo obravnavali "okoliščine vsake države" vpletene v ta pogajanja. To so poleg obeh Korej in ZDA še Rusija, Kitajska in Japonska. Chun je še poudaril pomen dejanskega napredka, ki ga je potrebno narediti ob ponovnem zagonu pogajanj.
Rusija se je na novico odzvala "izjemno pozitivno". Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Aleksejev je tako dejal, da so vedeli za današnji tristranski sestanek v Pekingu in da so upali na takšen razplet. Po njegovih besedah "ves svet pozdravlja pomen sestanka v Pekingu".
Bolj previdna je v odzivih Japonska, ki sicer prav tako pozdravlja možnost novega kroga pogajanj. Vendar Tokio "ni pripravljen sprejeti vrnitve Pjongjanga k pogovorom, če gre predpostavljati, da Pjongjang razpolaga z jedrskim orožjem. "Obnova pogovorov je možna, če Severna Koreja nima jedrskega orožja,".
Na današnji preboj glede šeststranskih pogajanj odzvali tudi v Veliki Britaniji. "Pozdravljamo zelo pozitiven razvoj dogodkov in cenimo Kitajsko zato, kar je naredila," je dejala neimenovana tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. "Vsekakor verjamemo, da šeststranski pogovori ostajajo najboljši mehanizem za napredek pri denuklearizaciji Korejskega polotoka," je še dodala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.