Na sedežu Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju so potrdili, da so severnokorejske oblasti od agencije pisno zahtevale umik inšpektorjev, ki nadzirajo severnokorejske jedrsko elektrarno v mestu Yongbyon.

Po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap, je Pjongjang za "nezaželeni osebi" razglasil dva inšpektorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Kot poroča severnokorejska tiskovna agencija KCNA, se je Pjongjang odločil, da bodo izgnali inšpektorje, saj naj bi se njihova misija iztekla s ponovnim zagonom jedrske elektrarne v Yongbyonu 90 kilometrov od Pjongjanga.
Poleg tega je Pjongjang v petek že zavrnil ameriške zahteve, da naj se Severna Koreja odpove jedrskemu programu, hkrati pa poudaril, da se Washington pospešeno bliža "izjemno nevarnemu spopadu", ker zavrača dialog. Po ocenah KCNA je glavni vzrok za nastalo krizo v Washingtonu, ker ZDA zavračajo podpis sporazuma o nenapadanju s Severno Korejo.
Neimenovani visoki uradnik administracije je sicer v četrtek sporočil, da se ZDA ne bodo dale prisiliti v podpis sporazuma o nenapadanju s Pjongjangom, prav tako ne bodo obnovile pošiljk nafte komunistični državi, ki naj bi obnovila svoj program razvoja jedrskega orožja. "Ameriške izjave, po katerih bi morala Severna Koreja prva opustiti svoj jedrski program, niso nič drugega kot sanjarjenje," je še zapisala agencija KCNA, ki tudi opozarja, da bi to "sanjarjenje ZDA lahko uporabile kot izgovor za nenaden napad s ciljem strmoglavljenja režima v Pjongjangu".
Moskva povabila na razgovor severnokorejskega veleposlanika

Zaradi krize na Korejskem polotoku je moral na pogovor v rusko zunanje ministrstvo tudi severnokorejski veleposlanik v Moskvi. Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov je na pogovoru s severnokorejskim veleposlanikom v Moskvi, Pakom Uijem Chunom, poudaril, da je potrebno vse probleme reševati s pogajanji, hkrati pa je Pjongjang pozval naj sodeluje z IAEA in naj ohrani konstruktivni dialog z ZDA.
Na vse bolj očitno jedrsko krizo na korejskem polotoku se je odzval tudi novoizvoljeni južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun. Severno sosedo je posvaril pred negativnimi posledicami njene jedrske politike na popuščanje napetosti med državama na razdeljenem polotoku. Ponovni zagon jedrskega reaktorja bi lahko po Hyunovih besedah močno oslabil politiko približevanja, ki jo je vodil sedanji južnokorejski predsednik Kim Dae Jung.
Pjongjang oživlja jedrski program zaradi pomanjkanja elektrike
Pjongjang je v petek v 5-megavatni reaktor v Yongbyonu namestil še 2000 novih palic z jedrskim gorivom, potem ko jih je dan prej že namestil 1000, kar je potrdila tudi IAEA.
Gre za ukrepe v skladu z odločitvijo Severne Koreje, da oživi jedrski program, ki je bil zamrznjen od leta 1994 v skladu s sporazumom, podpisanim z ZDA. Severna Koreja je odločitev utemeljila s potrebo po dodatnih virih električne energije, potem ko ZDA niso držale obljube, da jo bodo oskrbele z dodatno energijo.
Po ocenah strokovnjakov je nameščanje palic nov korak na poti k proizvodnji plutonija, ki bi ga lahko uporabili za izdelavo atomske bombe.
ZDA rožljajo z orožjem
Državni sekretar Colin Powell je že pred tednom dni zatrdil, da ZDA ne bodo obnavljale dialoga zaradi groženj in da se ne bodo pogajale o sporazumih, ki jih je Severna Koreja že podpisala in jih sedaj krši. Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je bil v ponedeljek še bolj neposreden in je zatrdil, da se lahko ZDA hkrati bojujejo v Iraku in na korejskem polotoku, zato naj Pjongjang nikar ne izkorišča zaostrovanja odnosov z Irakom.

Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je pred dnevi trdil, da je leta 1994 Severni Koreji grozil z bombardiranjem jedrskih objektov, če ne bo prenehala razvijati orožja. Grožnji in pogajanjem je sledil dogovor, po katerem je Severna Koreja ustavila jedrski program in v zameno dobila dva lahka jedrska reaktorja in nafto. Severna Koreja je oktobra priznala Američanom, da je obnovila prizadevanja za izdelavo obogatenega urana, zaradi česar je Washington prekinil dobave nafte.
IAEA: Inšpektorji naj ostanejo v Severni Koreji

Mednarodna agencija za jedrsko energijo zavrača trditve Severne Koreje, da potrebujejo jedrske elektrarne zaradi pomanjkanja električne energije.
"Ponovni zagon reaktorja v Yongbyonu nima nikakršnega pomena za severnokorejsko proizvodnjo električne energije," je včeraj na Dunaju dejal direktor IAEA Mohamed El Baradei.
Zavzeli so se tudi, da bi njeni inšpektorji ostali v Severni Koreji. Mohamed El Baradej je v pismu severnokorejske oblasti pozval, naj odobrijo nadaljevanje misije inšpektorjev v jedrski elektrarni v mestu Yongbyon in v tem jedrskem kompleksu ponovno namestijo nadzorne kamere.