Pjongjang je na Južno Korejo naslovil tudi zahtevo, naj preda dokaze, da je severnokorejski torpedo potopil južnokorejsko ladjo. "Ni razlogov, da Južna Koreja ne bi sprejela skupine inšpektorjev severnokorejske komisije za obrambo, če so rezultati dosedanje preiskave objektivni in znanstveni, kot to trdi južna stran," je danes v sporočilu, ki ga je poslal Južni Koreji, poudaril severnokorejski obrambni minister Kim Yong Chun.
Mednarodna preiskava pod vodstvom Južne Koreje je v četrtek obelodanila, da obstajajo nedvoumno dokazi, da je severnokorejski torpedo 26. marca v Rumenem morju potopil južnokorejsko korveto. V nesreči južnokorejske vojaške ladje je umrlo 46 mornarjev. Severna Koreja vpletenost v incident odločno zanika.
Preiskavo o vzrokih nesreče pa je danes uvedlo tudi poveljstvo Združenih narodov v Južni Koreji. Predstavniki enajstih držav, Južne Koreje, ZDA, Velike Britanije, Kanade, Avstralije, Francije, Nove Zelandije, Turčije, Danske, Švice in Švedske, naj bi proučili ugotovitve mednarodne preiskave o vzrokih potopitve južnokorejske vojaške ladje. Hkrati naj bi tudi ugotovili, ali je Severna Koreja kakor koli kršila premirje med Korejama, je sporočil tiskovni predstavnik poveljstva Kim Young Kyu.
Kot je še dejal, bodo rezultate preiskave najprej predali svojemu poveljniku, ameriškemu generalu Walterju L. Sharpu, nato pa Združenim narodom. Dodal je, da še ni znano, ali bodo rezultate neposredno predali tudi Varnostnemu svetu ZN.
Odločitev o tem, kako dolgo naj bi preiskava trajala, še ni bila sprejeta, je še povedal Kim. Južnokorejski mediji pa so, sklicujoč se na neimenovane vire poročali, da pričakujejo rezultate preiskave v začetku junija.
Severna Koreja je preiskavo ZN že označila za "napačen korak".
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.