Po mnenju dnevnika Rodong Sinmun, uradnega glasila vladajoče komunistične stranke v Severni Koreji, bi moral o sporazumu odločati tudi ameriški kongres. Kar je v tem trenutku potrebno, je pravno jamstvo za sporazum, ki bi imel mednarodnopravno vrednost, je zapisal dnevnik. ZDA so doslej zavračale vsakršna neposredna pogajanja s Severno Korejo in zahtevale, da mora Pjongjang najprej opustiti jedrski program. Južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun je medtem pozval ZDA, naj v primeru Severne Koreje ne gredo predaleč.
V danes objavljenem pogovoru za britanski The Times je južnokorejski predsednik še poudaril, da je moč krizo med Washingtonom in Pjongjangom rešiti samo z neposrednim dialogom, pomembno vlogo pri tem pa ima tudi britanski premier Tony Blair.
Sedanja severnokorejska kriza je izbruhnila pred štirimi meseci, ko je Pjongjang obnovil svoj jedrski program in s tem kršil sporazum z ZDA iz leta 1994. Kriza se je zaostrila minuli teden, ko je Severna Koreja objavila, da je ponovno zagnala jedrski reaktor v Yongbyonu, kjer bi lahko izdelovala plutonij.
Pjongjang je januarja odstopil od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT), konec februarja pa nekaj ur pred slovesno zaprisego novega južnokorejskega predsednika Roh Moo Hyuna izvedel preizkus izstrelitve rakete v morje med Severno Korejo in Japonsko.
Nov incident se je zgodil v nedeljo, ko so štirje severnokorejski migi nad Japonskim morjem 20 minut iz neposredne bližine spremljali ameriško izvidniško letalo, ki se je sicer nepoškodovano vrnilo v oporišče na Japonskem.
Tiskovni predstavnik Pentagona Jeff Davis je v torek sporočil, da ZDA na otok Guam v Tihem oceanu pošiljajo okrepitve, ki so namenjene odvračanju morebitnega napada Severne Koreje v primeru vojne z Irakom. Gre za 24 bombnikov B-1 in B-52, kar pa po Davisovih besedah ni povezano z nedeljskim srečanjem severnokorejskih migov z ameriškim vohunskim letalom.
Za okrepitve naj bi že pred mesecem dni prosil poveljnik ameriških sil na območju Tihega oceana in Azije, admiral Thomas Fargo. Pentagon za zdaj ne razmišlja, da bi okrepil tudi ameriške enote v Južni Koreji, ki varujejo črto premirja proti severu in štejejo 37.000 pripadnikov.