Severna Koreja je petkov vrh Korej pozdravila kot zgodovinsko srečanje, ki je utrlo pot za začetek novega obdobja. Na njem sta se severnokorejski voditelj Kim Džong Un in južnokorejski predsednik Mun Jae In zavezala k popolni denuklearizaciji Korejskega polotoka in dogovorila, da bosta državi našli mirovni režim za končanje vojne.
Uradna severnokorejska tiskovna agencija KCNA je objavila celotno besedilo skupne izjave voditeljev. Poudarila je, da je srečanje odprlo pot "za narodno spravo in enotnost, mir in blaginjo". V izjavi sta voditelja potrdila skupen cilj, da Korejski polotok prek popolne denuklearizacije postane polotok brez jedrskega orožja.
V ločeni vesti je KCNA poročala, da sta voditelja opravila "iskreno in odkritosrčno izmenjavo mnenj" glede zagotavljanja miru in denuklearizacije na polotoku.
Časnik Rodong Sinmun, glasilo vladajoče stranke, je od skupno šestih strani prve štiri namenil vrhu, ob tem pa objavil 60 fotografij, od tega 15 samo na naslovnici.
Južnokorejski dnevniki medtem vrh pozdravljajo ob določeni meri zadržanosti. Izpostavljajo predvsem dejstvo, da Severna Koreja ni dala trdne in izrecne zaveze, da se bo odpovedala jedrski oborožitvi.
Kim in Mun sta se sestala na demilitariziranem območju na meji med državama, ki sta tehnično še vedno v vojni, saj se je korejska vojna v 50. letih končala le s prekinitvijo ognja. Voditelja sta se dogovorila, da bosta državi še letos našli rešitev za konec vojne in vzpostavitev trajnega in trdnega režima miru.
Dialog med Korejama naj bi se nadaljeval in južnokorejski predsednik naj bi že letos jeseni obiskal Pjongjang, državi pa bosta še letos organizirali srečanje ločenih družin, piše v izjavi, ki sta jo podpisala voditelja.
Kim je kot prvi severnokorejski voditelj stopil na južnokorejska tla, bilo pa je to šele tretje srečanje voditeljev obeh Korej od konca korejske vojne leta 1953.
Iran opozarja pred vlogo ZDA pri popuščanju napetosti med Korejama
Iransko zunanje ministrstvo je srečanje voditeljev obeh Korej pozdravilo kot "odgovoren in učinkovit korak k regionalni in globalni stabilnosti". Meni pa, da bi državi morali to "zgodovinsko novo stran za zmanjšanje napetosti na Korejskem polotoku" nadaljevati sami, brez vmešavanja in provokacij tujih držav.
Tiskovni predstavnik ministrstva Bahram Ghasemi je izpostavil, da izkušnje Irana v 40 letih, še posebej glede iranskega jedrskega sporazuma, kažejo, "da si ameriška vlada ne zasluži zaupanja in da ne spoštuje svojih mednarodnih zavez". ZDA zato "niso kvalificirane, da bi igrale vlogo pri dogovorih med državama", je dodal.
Opozoril je še, da se je tendenca nespoštovanja mednarodnih zavez še dodatno okrepila z vlado predsednika Donalda Trumpa. Ta grozi, da bodo ZDA 12. maja izstopile iz iranskega jedrskega sporazuma - ki so ga julija 2015 sklenile ZDA, Kitajska, Francija, Velika Britanija, Rusija in Nemčija z Iranom - če ne bodo odpravljene njegove pomanjkljivosti. Teheran sicer že obtožuje Washington, da krši sporazum z nasprotovanjem normalizaciji gospodarskih odnosov Irana z ostalim svetom. Če bodo ZDA izstopile iz sporazuma, bodo proti Iranu znova uvedle gospodarske sankcije, s tem pa bo ogrožena zaveza Irana h končanju programa jedrskega orožja.
Trump zadovoljen
Ameriški predsednik Donald Trump je po petkovem vrhu Korej danes imel "dolg in zelo dober pogovor" z južnokorejskim predsednikom Moon Jae-inom. Tvitnil je, da gredo "stvari zelo dobro" glede njegovega načrtovanega srečanja s severnokorejskim voditeljem Kim Jong-unom in da se "dogovarjajo o njegovem datumu in lokaciji".
Sporočil je še, da se je pogovarjal tudi z japonskim premierjem Shinzom Abejem, da bi ga seznanil s "potekajočimi pogajanji", poroča tuje tiskovne agencije.
Kim naj bi se sestal še s Trumpom, predvidoma junija. Točnega datuma in lokacije še niso sporočili.
Trump je v petek dejal, da za srečanje s Kimom predlagajo dva ali tri kraje, nato pa kot možni lokaciji omenil "dve državi". Kateri, ni povedal, je pa ameriška CBS News danes poročala, da bi lahko šlo za Mongolijo in Singapur. Premier Singapurja Lee Hsien Loong je sicer danes dejal, da za dogodek niso prejeli uradne zahteve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.