
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo in njegov severnokorejski kolega Kim Džong Čol naj bi se ta teden sešla v New Yorku. V petek je Severna Koreja spet posvarila, da bo resno razmislila o vnovičnem razvijanju jedrskega orožja, če mednarodna skupnost in ZDA ne bodo odpravile gospodarskih sankcij proti Pjongjangu. Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je v odzivu dejal, da ga svarilo ne skrbi, politični analitiki pa menijo, da bi to lahko resno ogrozilo srečanje med ameriškim in severnokorejskim predstavnikom.
Pjongjang je več let vodil politiko sočasnega razvoja jedrskih zmogljivosti in gospodarstva. Aprila pa je severnokorejski voditelj Kim Džong Un sporočil, da so končali razvoj jedrskega orožja in da se bodo posvečali zgolj še razvoju "socialističnega gospodarstva".
Vendar je severnokorejsko zunanje ministrstvo zdaj posvarilo, da bodo resno razmislili o vrnitvi k politiki sočasnega razvoja, je v petek poročala severnokorejska tiskovna agencija KCNA.
"Izboljšanje odnosov in sankcije so nezdružljive," so poudarili. "Samo še ZDA morajo ustrezno odgovoriti," so dodali.
Pompeo: Sankcij ne bomo umaknili, dokler ne dosežemo dokončnega sporazuma
Pompeo je v odzivu dejal, da ga to svarilo ne skrbi. "Vemo, s kom se pogajamo. In vemo, kakšna so njihova stališča. Ampak predsednik Trump je bil jasen: gospodarskih sankcij ne bomo odpravili, dokler ne dosežemo dokončnega sporazuma." Napovedal je še, da bo v New Yorku gostil desno roko severnokorejskega voditelja Kim Džong Čola, ki ga je označil za svojega severnokorejskega kolega. Srečanje bo "dobra priložnost za nadaljevanje razprave o denuklearizaciji", je dodal, pri čemer dneva srečanja ni razkril.

Južna Koreja in ZDA obnovili vojaške vaje
Južna Koreja in ZDA sta danes obnovili vojaške vaje manjšega obsega, ki sta jih sicer po junijskem vrhunskem srečanju ameriškega predsednika Donalda Trumpa s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom odložili za nedoločen čas. Na vajah Korejskega programa izmenjave marincev sodeluje okoli 500 ameriških in južnoameriških vojakov.
Te vaje pomorskih sil obeh držav so med usposabljanji, ki so jih po junijskem vrhu v Singapurju, na katerem je Trump Kimu obljubil ustavitev "zelo provokativnih" vojaških vaj z Južno Korejo, do nadaljnjega odložili.
Potekale bodo v kraju Pohang na jugu Južne Koreje in trajale dva tedna, so danes še sporočili z južnokorejskega ministrstva za obrambo. Kot so dodali, so že v preteklosti dali vedeti, da bodo izvajali vaje manjšega obsega z ZDA na ravni bataljonov, kot so bile načrtovane.
ZDA imajo v Južni Koreji nameščenih 28.500 vojakov, ki služijo kot zaščita pred z jedrskim orožjem opremljeno Severno Korejo. Washington in Seul že leta izvajata vojaške vaje, ki so po njunih trditvah izključno obrambne narave, a Pjongjang v njih vidi priprave na invazijo na svoje ozemlje.
Poleg vaj, ki sta jih državi danes obnovili, sta avgusta odpovedali tudi vsakoletne manevre Svobodni stražar Ulchi, na katerih bi sodelovalo več deset tisoč vojakov. Prav tako sta za nedoločen čas suspendirali za december predvidene letalske vaje Oprezni as.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.