Tujina

Pjongjang odstopa od sporazuma?

Seul, 30. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Severna Koreja je namignila, da bi lahko odstopila od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, s čimer bi prišlo do novega stopnjevanja krize. Predstavniki Južne Koreje pa so mnenja, da je stopnjevanje pritiska na severno sosedo kontraproduktivno.

Jedrski reaktor v Severni Koreji
Jedrski reaktor v Severni Koreji FOTO: Reuters

Severnokorejsko zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost v nedeljo obtožilo ZDA, da so odgovorne za kršenje sporazuma, ki sta ga državi sklenili leta 1994 in v skladu s katerim je Severna Koreja pristala na zamrznitev svojega jedrskega programa. Po oceni Pjongjanga je Washington kršil ta sporazum, ko je prenehal Severni Koreji dobavljati nafto, s čimer je ogrozil tudi poseben status, ki ga je Severna Koreja uživala v skladu s sporazumom.

ZDA in Severna Koreja sta leta 1994 sklenili sporazum o zamrznitvi severnokorejskega jedrskega programa prav potem, ko je Pjongjang leta 1993 napovedal odstop od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, z njim pa se je zavezal, da se iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja ne bo umaknil.

Južna Koreja verjame v diplomatsko rešitev krize

Ameriški državni sekretar Colin Powell je v pogovoru za televizijo Fox News Sunday zavrnil, da bi zaplet s Severno Korejo označil za krizo. Menil je, da je še dovolj časa za diplomatsko rešitev in da položaj še ni dosegel krizne stopnje. ZDA delujejo skupaj z ostalimi državami, da bi pritisnile na Severno Korejo in jo prisilile, da umakne svojo odločitev o obnovitvi jedrskega programa in izgonu inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

Južnokorejski mediji in politiki ocenjujejo, da bi omenjene izjave Pjongjanga lahko pomenile, da se pripravlja na uradni odstop od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja. Južna Koreja je sicer izrazila upanje, da bodo krizo lahko rešili po diplomatski poti. "Ni nikakršnih sprememb v naših prizadevanjih za mirno rešitev problema," je zatrdil tiskovni predstavnik južnokorejskega predsedstva Park Sun-sook. Imamo stalne stike z ZDA, Japonsko, Kitajsko, Rusijo in ostalimi državami z območja, je dodal.

Enako je ponovil tudi južnokorejski predsednik Kim Dae-Jung, ki je izrazil nasprotovanje morebitni uvedbi kakršnihkoli gospodarskih sankcij proti Pjongjangu, ki bi jih lahko zahtevale ZDA. Po njegovem mnenju s pritiski in izolacijo severnokorejskega komunističnega režima ne bodo odvrnili od jedrskih ambicij, kot dokaz pa navedel primer komunistične Kube. Dialog in politika sprave, ki jo s severno sosedo izvaja Južna Koreja, pa je označil za uspešen način za mirno rešitev krize.

Zapleta se že kak mesec dni

Severnokorejska kriza je izbruhnila potem, ko je država v začetku decembra odstopila od sporazuma z ZDA o zamrznitvi jedrskega programa iz leta 1994 in obnovila program razvoja plutonija v omenjenem jedrskem reaktorju, ki naj bi ga vnovič aktivirala. S tem se je država odzvala na novembrsko odločitev ZDA, da Severni Koreji zamrznejo pošiljke nafte.

Demonstracija proti uporabi jedrskega orožja
Demonstracija proti uporabi jedrskega orožja FOTO: Reuters

Razmere na Korejskem polotoku so se sicer še dodatno zaostrile minuli teden, ko je Pjongjang v petek zahteval umik inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki nadzirajo severnokorejsko jedrsko elektrarno v mestu Yongbyon 90 kilometrov od prestolnice. Ti naj bi državo zapustili do torka, sicer jim je Pjongjang zagrozil z izgonom. Severna Koreja je sicer v nedeljo izrazila upanje, da bo jedrski spor rešen po mirni poti, obenem pa zatrdila, da ne bo popustila ameriškim pritiskom.

Rusija obžaluje odstop Severne Koreje od sporazuma

Odstop Severne Koreje od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja bi bil "še en zaskrbljujoč korak in resen udarec prizadevanjem za neširjenje tovrstnega orožja," je opozoril neimenovani vodilni predstavnik Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) s sedežem na Dunaju. S tem se je odzval na nedeljske namige Pjongjanga, da bi lahko odstopil od omenjenega sporazuma.

Rusija je medtem pozvala Severno Korejo - tako kot številne druge države v zadnjih dneh -, naj izpolni vse svoje mednarodne obveznosti v zvezi z jedrskim programom, obenem pa posvarila pred "grožnjami in poskusi, da bi Pjongjang še bolj osamili", pri čemer je opozorilo še posebej veljalo ZDA. Kot je še dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov, Rusija z obžalovanjem sprejema zadnje odločitve Severne Koreje o odslovitvi inšpektorjev IAEA iz države in obnovitvi svojega jedrskega programa zunaj vsakršnega nadzora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta