Kot so sporočili predstavniki ameriških oblasti, so predstavniki Severne Koreje priznali, da kljub temu, da jim to preprečuje sporazum iz leta 1994, razvijajo jedrsko orožje. O tem so najprej poročali ameriški mediji, v sredo zvečer po lokalnem času pa je te navedbe potrdil še tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher. Po njegovih besedah Severna Koreja s tem krši sporazum iz leta 1994, s katerim se je država zavezala k ukinitvi jedrskega programa.
ZDA po njegovih besedah iščejo "mirno rešitev" krize. "ZDA in njihovi zavezniki zahtevajo od Severne Koreje, da spoštuje obveznosti sporazuma o neširjenju in zmanjšanju jedrskega orožja," je dejal tiskovni predstavnik State Departmenta. Po njegovih besedah so bile ZDA pred obiskom ameriške delegacije v Pjongjangu pripravljene na izboljšanje odnosov s Severno Korejo, med drugim tudi na sprejetje določenih gospodarskih in političnih ukrepov za izboljšanje položaja severnokorejskega prebivalstva, vendar pa po priznanju o obstoju jedrskega programa Washington tega ni več pripravljen storiti.V Pjongjangu so obstoj skrivnega jedrskega programa priznali potem, ko so predstavniki ameriške administracije tamkajšnje oblasti seznanili s svojimi obveščevalnimi podatki.
Bela hiša je sporočila, da gre za resno kršitev mednarodnih sporazumov, katerih podpisnica je S. Koreja, vendar o sankcijah v Washingtonu še niso razpravljali. ZDA se bodo pred pripravo ustreznega odgovora posvetovale z zaveznicami, prav tako tudi znotraj svojih političnih institucij. Predstavniki Japonske in Južne Koreje so bili nad novico zaskrbljeni, podobno kot ZDA pa upajo, da bo Severna Koreja čim prej odpravila jedrsko grožnjo. Nihče od teh treh držav Severni Koreji ne priznava pravice do razvoja lastnega jedrskega programa, predsednik ZDA Bush pa je to državo postavil tudi na tako imenovano "os zla".
Južna Koreja je Pjongjang medtem že pozvala k brezpogojnemu upoštevanju sporazuma o ukinitvi jedrskega programa. Kot je povedal predstavnik japonske vlade, bi lahko severnokorejski jedrski program oviral prizadevanja Tokia za normalizacijo odnosov s Pjongjangom. Po besedah namestnika južnokorejskega zunanjega ministra Lee Tae Sika je Južna Koreja v stiku z ZDA in Japonsko, vprašanje jedrskega orožja pa naj bi načela tudi na novem krogu pogovorov s Severno Korejo konec tedna v Pjongjangu. Na novico se je odzval tudi uradni Tokio. Kot je povedal predstavnik japonske vlade, bi lahko domnevni severnokorejski jedrski program oviral prizadevanja Tokia za normalizacijo odnosov s Pjongjangom. Japonska naj bi o tej temi razpravljala na prihodnjih pogovorih s severnokorejskimi predstavniki konec oktobra.
Korejci so svoje aktivnosti razkrili ob zadnjem obisku ameriške delegacije
V začetku tega meseca je bil na večdnevnem obisku Severne Koreje pomočnik ameriškega državnega sekretarja James Kelly, kjer se je s severnokorejskimi predstavniki pogovarjal predvsem o varnostnem sodelovanju. Severnokorejski predstavniki so obstoj program razvoja jedrskega orožja priznali ob obisku posebnega ameriškega odposlanca Jamesa Kellyja, v začetku oktobra pa so tudi dejali, da je sporazum iz leta 1994 "neveljaven".
Severna Koreja se je s sporazumom, ki ga je oktobra 1994 v Ženevi podpisala z ZDA, zavezala k ukinitvi domnevnega jedrskega programa in dopustitvi inšpekcij v okviru Mednarodne organizacije za jedrsko energijo (IAEO). V zameno pa naj bi Pjongjang dobil mednarodno pomoč pri gradnji dveh jedrskih reaktorjev za pridobivanje energije.
Po Boucherjevih besedah naj bi Kelly kmalu spet odpotoval na Daljni vzhod, in sicer v Seul in Tokio, kjer naj bi razpravljal o domnevnem jedrskem orožju v Severni Koreji. Njegov obisk v Pjongjangu je bil sicer zelo slabo sprejet, severnokorejska tiskovna agencija pa je ameriškega predstavnika označila za "arogantnega" in "nadutega".