
Hrvaški sabor je v petek sprejel spremembo zakona o varnosti v cestnem prometu, s katero po štirih letih veljave ukinja popolno prepoved vsebnosti alkohola v krvi za voznike. Zakon bo najverjetneje začel veljati z 8. junijem, ko bodo vozniki lahko spet imeli 0,5 promila alkohola v krvi, čeprav bodo tudi za vožnjo v takšnem stanju lahko dodatno kaznovani. Vozniki, ki bodo storili prekršek tudi z dovoljeno vsebnostjo alkohola v krvi, bodo plačali kazen tako za prekršek kot za dejstvo, da so v krvi imeli alkohol.
Vendar piti in voziti ne bodo mogli kar vsi. Mladi vozniki do 24. leta starosti in poklicni vozniki bodo tako za volan morali še vedno popolnoma trezni. Mladi vozniki od 16 do 24 let, ki predstavljajo približno 12 odstotkov vseh voznikov na Hrvaškem, so namreč po podatkih hrvaške vlade povzročili petino vseh prometnih nesreč in celo slabo četrtino nesreč s hudimi posledicami.
V spremembah zakona so določene tudi ostrejše kazni za najhujše prometne prekrške, za šest najhujših prekrškov pa so predvidene tudi zaporne kazni. Gre za prekoračitev hitrosti, večjo od 50 kilometrov na uro v naseljih, zavrnitev preizkusa alkoholiziranosti ali vožnje pod vplivom zdravil oz. drog, vožnja z več kot 1,5 promila alkohola v krvi ter vožnja brez vozniškega dovoljenja ali z že izrečeno prepovedjo.
Ničelna toleranca ni zmanjšala števila nesreč
Vladajoča koalicija, ki je aprila predlagala spremembe zakona, je že po lanski zmagi na parlamentarnih volitvah napovedala, da bo v prvem letu svojega mandata ukinila popolno prepoved alkohola za voznike. Vrnitev na 0,5 promila dovoljene količine alkohola v krvi je predlagala tudi večina opozicijskih strank. Policijske statistike so namreč pokazale, da ničelna toleranca alkohola za voznike ni vplivala na zmanjšanje udeležbe alkoholiziranih voznikov v prometnih nesrečah s smrtnim izidom.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.