Le deset dni po tem, ko so somalijski pirati zajeli tanker Savdske Arabije, za katerega zahtevajo 25 milijonov dolarjev odkupnine, so zdaj ugrabili še jemensko tovorno ladjo.
MV Adina je nosila okoli 500 ton železa, jemenske oblasti pa so že stopile v stik s pirati, ki zahtevajo dva milijona dolarjev odkupnine. Kot so sporočili viri, naj bi bila ladja v lasti jemenske ladijske družbe Abu Talal, na njej pa naj bi bilo sedem članov posadke, trije Somalijci, dva prebivalca Jemna in dva prebivalca Paname.
Pomorske organizacije so v ponedeljek Združene države pozvale, naj uvedejo mednarodno pomorsko blokado ob somalijski obali. Na konferenci v malezijskem Kuala Lumpurju so se zavzeli tudi za uvedbo jasnih pravil, po katerih bi lahko tuje vojne mornarice prestrezale in preganjale morske razbojnike, ki nekaznovano delujejo na območju Adenskega zaliva. NATO ima ob somalijski obali trenutno štiri ladje; iz Velike Britanije, Grčije, Italije in Turčije.
Lastniki nafte, združeni v mednarodno društvo, so prepričani, da bi bila pomoč vojske prava rešitev za to, da ladijska podjetja svojih ladij ne bi več pošiljala po daljši in dražji poti okoli južne Afrike.
'Pirati niso ljudje, so živali'
Pet indijskih mornarjev, ki so bili med člani posadke japonske tovorne ladje, ki so jo pirati po dveh mesecih in plačani odupnini le izpustili, je povedalo, da je bilo njihovo življenje v ujetništvu prava mora. ''Nikomur ne privoščim česa podobnega. Pirati niso ljudje, ampak živali,'' je povedal Alister Fernandes, eden izmed zajetih mornarjev. ''Vedno smo imeli v glavo uperjeno pištolo. Vsi smo bili v prostoru za navigacijo. Vseh 22 nas je spalo in jedlo tam. Le na stranišče smo lahko odšli, vendar največ po dva skupaj,'' je povedal.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.