Tujina

Pirati dvigajo cene prevoza nafte

Nairobi, 21. 11. 2008 09.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Piratstvo ob obalah Somalije sili velike transportne družbe k izogibanju Sueškega kanala, zaradi česar morajo ladje z nafto in ostalim tovorom na daljše potovanje okrog afriške celine.

Danski A. P. Moller-Maersk je tako na primer svojih petdeset tankerjev napotil okrog Afrike, mimo rta Dobre nade, po podatkih Intertanka, organizacije neodvisnih lastnikov tankerjev, pa naj bi tudi številne druge družbe delovale enako. O tem ukrepu naj bi razmišljal tudi norveški Frontline, ki prepelje večino nafte z Bližnjega vzhoda na zahodne trge.

Pirati za Sirius Star, največji ugrabljen tanker doslej, zahtevajo 25 milijonov dolarjev odkupnine.
Pirati za Sirius Star, največji ugrabljen tanker doslej, zahtevajo 25 milijonov dolarjev odkupnine. FOTO: Reuters



Do tega so pripeljali vse pogostejši napadi piratov ob somalijski obali, zaradi česar veljajo tamkajšnje vode za najbolj nevarne na svetu. Nazadnje je bil ugrabljen savdijski tanker Sirius Star s sto milijonov vredno pošiljko nafte, kar je največja ugrabljena ladja v zgodovini. Zanj zahtevajo 25 milijonov dolarjev odkupnine, sicer grozijo, da ga bodo potopili.

"Potrebujemo takojšnje ukrepanje vlad, ki morajo zaščititi vitalne interese trgovskih poti. Vzpostaviti je treba močnejši pomorski in vojaški nadzor s pooblastili, ki bi vojakom omogočala aretacijo in pridržanje piratov," so prepričani v Intertanku.

Somalijski pirati so letos napadli že 60 ladij in ugrabili več kot 200 članov posadk. Somalija je že od leta 1991 brez stabilne vlade, in zato ne premore vojske in policije na morju. Mnogi ladijski prevozniki so se zaradi napadov piratov že odločili za druge, daljše poti, ki pa pomenijo tudi večji strošek in s tem ogrožajo pomorsko trgovanje.

Vodja Mednarodne organizacije pomorcev Efthimios Mitropolous je posvaril pred vrsto negativnih posledic, če bodo ladje tudi v prihodnje ubirale daljšo pot. Povedal je, da bo obkrožanje Afrike zahtevalo dodatnih dvanajst dni pri sicer ne prav dolgem ali zahtevnem potovanju skozi prekop, stroški prevoza pa naj bi se dvignili za 25 do 30 odstotkov.

Države za boj proti piratom združujejo moči

V začetku junija je Varnostni svet ZN sprejel resolucijo, ki dovoljuje državam, da vstopijo v ozemeljske vode Somalije za boj proti "dejanjem piratstva in oboroženim ropom na morju". NATO in EU sta objavili načrte za povečanje prisotnosti vojaških enot v zalivu Aden, saj po njihovih podatkih to nevarno regijo vsako leto preplove vsaj dvajset tisoč plovil.

ZDA, katerih vojne ladje prav tako patruljirajo v Somaliji, so prepričane, da vojaški pristop ni bil pravi odgovor na val piratstva. "To zahteva celovit pristop mednarodne skupnosti na morju, na kopnem, z vodenjem, z gospodarskim razvojem," trdijo v Pentagonu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zogby
22. 11. 2008 04.26
To je res sam okno je pri miru!
luciluk
21. 11. 2008 20.42
Naslovnico smo ugotovili že včeraj. Zaradi 1 tankerja se je podražila nafta. In glej ga zlomka USA ne bodo znorele. Mogoče se še pridružijo piratom in s tem še mal zaslužijo. >Ital je 1/2 naftne ind. v rokah USA.
fantodfare
21. 11. 2008 18.47
Zaradi piratov - teroristov se je podražila nafta 0,2 $. he,he. Majke vam ameriške. Če niso teroristi, so pa pirati. he,he.
janzeko
21. 11. 2008 15.20
Z avijona vodena raketa zadene določeno okno in to v majhni hiški.Ni problem v majhnih in hitrih čolnih, gre za politiko.Nekomu ustreza to stanje v vodah Somalije.
mrbungle
21. 11. 2008 15.15
neki se morajo spomnit, da nafti dvignejo ceno... barbari!
reptiljak
21. 11. 2008 14.53
Po kar nekaj novicah, lansiranih v mainstream, o tem \"hudem problemu\" je itak že več kot logičen sklep, da je za vsem tem odvzad CIA pa par zahodnih multikorporacij....
zogby
21. 11. 2008 14.46
Problem ni v delovanju/ne delovanju mornaric ampak zares je težko potopiti majhen hiter in agilen čoln ,ki lahko kadarkoli izgine in se pojavi pa tut na radarju ni viden kot večje ladje ki se jih da napasti dosti lažje kot je to storila indijska mornarica. Za uspeh bi bilo treba poleg mornariške komponente uporabiti še kopensko in zbrisati pristanišča/oporišča piratov ,kajti izgubljen čoln se da nadomestiti, saj so polni denarja ti pirati!
Ribjapašteta
21. 11. 2008 12.08
Pa kaj res ne vidite kaj se dogaja. Celotna zadeva je še ena teorija zarote naftnih lobijev, da dobijo izgovore, da povišajo cene nafte. Kakšni pirati neki, par črnskih revežev s pokalicami, ameriška mornarica pa pravi da nič ne more in da napad ni prava strategija. Zakaj že? Aja, ker bi se ZDA s ceno nafte reševala svojo nesposobno kožo - njihovo \"svobodno\" gospodarstvo. Eno raketo, pa bi bilo vsega konec.
cintaelu
21. 11. 2008 10.49
da vam povem, da tile pirati niso tako enostavni...ko sem delala na krizarki, smo pluli z sosednjo krizarko eden za drugim..ta drugo so napadli in zavzeli, ko so prestrelili mislim da z nekim topom, od zunaj kabine....na sreco se je morija koncala po par dneh, ampak meni se je vedno koza najezila, ko sem se spomnila na ta dogodek...od takrat ladje ne plujejo v blizini..vsaj nase firme
Replica
21. 11. 2008 10.47
In kje je BUSH?? to je zame večja nevarnost kot možnost ter.napada
ratetimestime
21. 11. 2008 10.30
Sirius Star - ladja, ki izginja. Pentagonu so preverjeno izbrisal ves kolektivni spomin.
tHaScOrPiO
21. 11. 2008 10.08
haha naftni mogotci si malo rihtajo da ne bo tak nafta dol padala ;)
xes
21. 11. 2008 10.06
Eh, nato naj poslje eno podmornico v te vode da potopi teh dvajset piratskih barkac pa bo hitro mir... yeyo.white: orozje v rokah mornarjev ni ravno najboljsa ideja, mislim da je celo v nasprotju s pomorskim pravom.. menim, da je bolje ce v teh nevarnih vodah red vzdrzujejo sile OZN, NATO ali pa se organizira ena hitra akcija s katero se potopi te barkace na morju in polovi odgovorne na kopnem. Ocitno rabijo eno lekcijo ...
Neikius
21. 11. 2008 10.04
Citiram \"ZDA, katerih vojne ladje prav tako patruljirajo v Somaliji, so prepričane, da vojaški pristop ni bil pravi odgovor na val piratstva. \"To zahteva celovit pristop mednarodne skupnosti na morju, na kopnem, z vodenjem, z gospodarskim razvojem,\" trdijo v Pentagonu.\" HAHA -> torej priznajo, kako pa naj bi po njihovem deloval pristop sile v iraku in afganistanu? Moje osebno mnenje je, da bi ravno pri piratih pristop sile pomagal, saj se je to vedno prakticirajo. US and A obrnejo vse na glavo. Očitno se nekomu prekleto splača da pirati ugrabljajo tankerje.
maxxxx
21. 11. 2008 09.54
Če bi bila to ruska ladija bi bila težava rešena!!!
vargus
21. 11. 2008 09.46
Bi mi lahko kdo pojasnil zakaj se Rt dobre nade ne imenuje Rt dobrega upanja?
yeyo.white
21. 11. 2008 09.31
bo prisel cas, k se bojo zavedal, da bodo pac moral na tankerje postavit oborozene ljudi, da bodo pazil na te pirate.... mi ni jasno, kako si upajo tako vreden tovor vozit brez varovanja....
lordslayer
21. 11. 2008 09.16
Zakaj imam tak slab občutek de bojo okol tega tankerja tolk cajta debatiral, de ga bojo uni res potopil ...