Etiopska ministrica za promet Dagmawit Moges je na novinarski konferenci v Adis Abebi predstavila ključne ugotovitve preliminarne preiskave razlogov za strmoglavljenje etiopskega letala boeing 737 max 8 na začetku marca. Celotne vsebine prelimirarnega poročila niso objavili, a do njega so se dokopali novinarji ameriškega CNN.
Predhodno poročilo naj bi kazalo na velike podobnosti med strmoglavljenjem letala družbe Ethiopian Airlines in nizkocenovnega prevoznika Lion Air. Pilota na letalu, ki je strmnoglavilo v Etiopiji, v nesreči pa je umrlo vseh 157 ljudi na krovu, sta se ves čas šestminutnega leta 'borila' z avtomatiziranimi sistemi na letalu, še razkriva CNN.
Časovni potek leta, opisan v poročilu, namreč razkriva, da sta se pilota borila za nadzor nad letalom praktično od samega začetka. 70 sekund po vzletu pa naj bi senzor za nadzor vpadnega kota začel sporočati napačne informacije sistemu letala. Ta naj bi med letom kar štirikrat poskušal potisniti nos proti zemlji. Kapitan naj bi trikrat zaklical drugemu pilotu naj "potegne navzgor" oziroma dvigne nos letala - to naj bi poskušala doseči oba pilota, a sta bila neuspešna.
Pilota naj bi prepoznala težavo s trim sistemom ter sledila postopkom ravnanja v izrednih razmerah ter sistem izključila. Stanje naj bi poskušala popraviti in ročno prevzeti trim sistem, a letalo naj bi letelo prehitro. Manj kot dve minuti kasneje je letalo strmoglavilo.
Težave na krovu etiopskega letala pa so "zrcalna slika" tistih, s katerimi so se soočali na letu 610 prevoznika Lion Air, ki je pred meseci strmoglavil v Indoneziji.
Poročilo po poročanju CNN sicer posebej ne omenja sistema MCAS.
'Piloti so ravnali v skladu z navodili Boeinga'
"Posadka je večkrat izvedla postopke v skladu z zagotovili proizvajalca, vendar niso mogli nadzirati letala," pa je na novinarski konferenci dejala etiopska ministrica za promet.
Etiopski preiskovalci so med drugim ugotovili tudi, da je imelo letalo veljavno potrdilo za varno zračno plovbo, da je imela posadka vse potrebne licence in kvalifikacije za izvedbo leta.
Etiopski preiskovalci prav tako niso odkrili nobene škode na senzorjih letala, kar bi prav tako lahko prispevalo k letalski nesreči, v kateri je umrlo 157 ljudi. "Lahko potrdimo, da nismo zasledili nobene škode na tujih predmetih," je dejal vodja preiskave Amdeye Ayalew in dodal, da na letalu prav tako niso zaznali nobene napake pri konstrukcijskem načrtovanju.
Na podlagi informacij, zbranih med preiskavo, so v preliminarno poročilo vključili dve varnostni priporočili.
Prvo se nanaša na to, da proizvajalec letala pregleda kontrolni sistem za krmarjenje letala, drugo pa na to, da letalski organi preverijo, ali je bil pred uporabo letala ta kontrolni sistem s strani proizvajalca tudi ustrezno pregledan.
Generalni direktor družbe Tewolde GebreMariam pa je na današnji novinarski konferenci dejal: "Vsi v družbi še vedno doživljamo globoko žalost zaradi izgube naših najdražjih." In dodal: "Medtem pa smo zelo ponosni na naše pilote, ki so skladno s pravili izvedli postopke ravnanja v izrednih razmerah."
Sicer pa smo že včeraj pisali o ugotovitvah, do katerih se je dokopal Wall Street Journal. Časopis navaja, da sta pilota sledila navodilom za ravnanje v primeru pobeglega trim sistema, ki v normalnih okoliščinah skrbi, da je letalo poravnano v težišču in da pilotu ni treba na krmilu držati konstantnega pritiska, da letalo leti v želeni smeri. Ravno ta sistem je uporabljal zdaj zloglasni program MCAS, ki naj bi povzročil že dve strmoglavljenji in zaradi katerega so morale nadzorne agencije prizemljiti vsa letala 737 max.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.