Neimenovani ruski preiskovalec je izjavil, da naj bi posadka ruskega potniškega letala švicarske kontrolorje letenja 90 sekund pred usodnim trčenjem opozorila na nevarnost nesreče, to je 46 sekund pred ukazom, naj se spustijo. Strokovnjaki, ki dešifrirajo sporočila na črnih skrinjicah obeh letal, naj bi tudi ugotovili, da je ruski pilot kontrolorje letenja vprašal kam naj usmeri letalo, vendar naj bi odgovor dobil prepozno, le 44 sekund pred trčenjem.
Predstavniki kontrolorjev novice niso komentirali, švicarsko državno tožilstvo pa je sprožilo kazensko preiskavo o tem, ali se je nesreča zgodila zaradi malomarnosti švicarskih kontrolorjev. Švicarska kontrola poletov je priznala, da je bil v času nesreče sistem za opozarjanje pred trčenjem v njihovem nadzornem centru izključen zaradi vzdrževalnih del. Poleg tega je bil na delovnem mestu samo en kontrolor, ker je imel njegov kolega odmor. Kontrolor je bil očitno preobremenjen, saj je v kritični situaciji reagiral prepočasi.
Svojci so se poklonili žrtvam
Svojci umrlih ruskih potnikov so se svojim najbližjim poklonili na kraju, kjer se je letalo zrušilo. Žalujoči so se je iz manjšega industrijskega mesta Ufa v uralskem gorovju podali v Nemčijo in se žrtvam letalske nesreče poklonili nedaleč od nemškega mesta Überlingen. Doslej so našli trupla 67 od 71 žrtev nesreče, reševalci pa upajo, da bodo v obsežni akciji, ko bodo iskali ostanke obeh letal, našli tudi preostale posmrtne ostanke. 35 žrtev so že obducirali, ugotovili pa so le identiteto pilota in kopilota tovornega letala.
Poziv k poenotenju kontrole
Nemški minister za promet Kurt Bodewig je spričo nesreče nad Bodenskim jezerom na tromeji med Nemčijo, Italijo in Švico pozval k poenotenju kontrole letenja v Evropi. Posebnosti malih držav bi morali enkrat za vselej nadomestiti z enotnim sistemom, je dejal nemški minister.