Piloti avstrijske policije po poročanju ORF sami opozarjajo, da je v zraku gneča, da je nevarnih situacij, ko se morajo izogibati brezpilotnim letalnikom, vse več.
Za drone, ki tehtajo več kot 250 gramov, je pri sosedih od leta 2014 potrebno dovoljenje. Do sredine leta 2017 so pristojni prejeli okoli 3000 vlog, 2400 so jih odobrili. Vendar pa ocenjujejo, da je to veliko pod realno številko dronov, ki jih premorejo Avstrijci. V neki anketi so ugotovili, da večina Avstrijcev zakonodaje s področja dronov sploh ne pozna, samo leta 2014 pa so po Avstriji prodali 40.000 dronov, še navaja ORF.
Koliko od teh brezpilotnih letalnikov bi moralo biti registriranih pri pristojnih službah, v koliko primerih pa gre le za "leteče igračke", ni znano. Pristojni menijo, da nezakonito leti kar nekaj letalnikov.
Je pa težava, če se lastniki večjih letalnikov ne zavedajo, da imajo v rokah orožje. "Dejstvo je, da ima dron določenih dimenzij in teže, ki leti s hitrostjo 100 km/h, določeno prebojno moč, okoli dvakrat toliko kot 9 milimetrski naboj," je povedal pilot policijskega helikopterja, ki ga je Slovenec skoraj sklatil z neba, Christian Steiner.
Slovenec je sicer v svoj zagovor dejal, da "ni vedel, da lahko z dronom koga ogroža". Je pa takoj po dogodku očitno spoznal, kaj se je skoraj zgodilo, in pohitel s kraja dogodka, vendar je pilot o dogajanju obvestil kolege in ga iz zraka tudi sam budno spremljal, v katero smer je odpeljal Slovenec, ki so ga kmalu nato ujeli.
Ali bo zadnji dogodek sprožil uvedno dodatnih ukrepov v zvezi z droni pri sosedih, še ni jasno, je pa marsikomu nenavadno, da droni, težji od 250 gramov, za katere velja regulacija, niso na primer označeni s posebnimi oznakami in kupec se mora sam pozanimati o svojih obveznostih.
Načeloma pri sosedih velja, da so droni pod 250 gramov, "leteče igrače", ki lahko letijo 30 metrov visoko, zanje ni potrebno skleniti posebnega zavarovanja. Za vse večje drone veljajo striktna pravila, odvisna od njihove velikosti. Prav tako pa z droni ni dovoljeno leteti na določenih območjih, kjer bi lahko droni ogrožali ljudi ali njihovo lastnino. Pri sosedih je sicer za ljubitelje dronov na voljo tudi "šola", kjer se lahko naučijo varnega in učinkovitega upravljanja z njimi.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.