Presojo ustavnosti je sprožila ostra debata, ki se je vnela okrog dejstva, da je trenutno dva tisoč Poljakov v zaporu zaradi vožnje s kolesom pod vplivom alkohola. Mnenja so se kresala okrog tega, ali so tako stroge kazni v skladu s težo takšnega prekrška. Ustavno sodišče je tako presodilo, da so in da morajo biti pijani kolesarji obravnavani in kaznovani enako kot vsi drugi pijani vozniki.
Tako je določil že zakon iz leta 2000, po katerem kolesarja pod vplivom alkohola doleti denarna kazen ali pa do dve leti zapora, odvisno od količine izdihanih alkoholnih hlapov. Sodišča so pri tem stroga in dosledna, tako da je povprečna dosojena kazen 11,5 meseca v ječi.
Posamezni sodniki pa so kljub temu ostro proti. Med njimi je 37-letni Jaroslaw Sielecki, ki zakon označuje za absurden in opozarja, da lahko cele družine pahne v revščino. Po njegovem mnenju bi morali pijane kolesarje izenačiti s pijanimi pešci, saj oboji pri premikanju uporabljajo lastne mišice.
Ustavno sodišče očitno misli drugače. Svojo sodbo so podkrepili z argumentom, da kolesarji uporabljajo javne ceste in so lahko zaradi velike hitrosti nevarni.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.