Peticija "Prekliči člen 50 in ostani v EU" , ki so jo sprožili v sredo, ima že več kot tri milijone podpisov, še vsakih nekaj minut pa se to število zviša za več tisoč podpisov. Parlament je sicer dolžan obravnavati vsako peticijo, ki preseže 100.000 podpisov.
Podpora prihaja tudi iz držav, kjer živi veliko britanskih državljanov. Med drugim je najmanj 10.000 ljudi peticijo podpisalo v Franciji, 6000 pa v Španiji.
Ljudje, ki so podpisovali peticijo, so morali označiti, če so britanski državljani ali le prebivalci Združenega kraljestva ter potrditi njihovo ime, elektronsko pošto in poštno številko.
Po navedbah Downing Streeta britanska premierka Theresa May "ne bo podprla preklica 50. člena" lizbonske pogodbe, ki ureja izstop države iz EU. Mayeva je včeraj v nagovoru, ko je peticija že presegla dva milijona podpisov, dejala, da so ljudje glasovali že leta 2016 in se takrat odločili za izstop iz EU. "Mislim, da je čas, da končno uresničimo to za britanske ljudi. Čas je, da sprejmemo to odločitev," je odločna Mayeva.
Decembra lani je Sodišče Evropske unije sicer razsodilo, da lahko Velika Britanija enostransko prekliče 50. člen lizbonske pogodbe in se odloči, da ne bo izstopila iz EU. To bi pomenilo, da lahko ostanejo v Uniji, a le s soglasjem ostalih 27 držav članic.
Brexit jezi ali skrbi 40 odstotkov Britancev
Danes objavljena javnomnenjska raziskava britanske dobrodelne ustanove za duševno zdravje Mental Health Foundation kaže, da je lani zaradi brexita zaskrbljenost, jezo ali nemoč občutilo skoraj 40 odstotkov odraslih Britancev.
V raziskavi je 43 odstotkov vprašanih odgovorilo, da so se zaradi procesa izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije počutili nemočne, 39 odstotkov jih je bilo jeznih, 38 odstotkov pa zaskrbljenih.
Veliko manj jih je občutilo pozitivna čustva. Da je brexit v njih vzbudil upanje, je odgovorilo devet odstotkov vprašanih, trije odstotki so zaradi brexita srečni. Okoli 26 odstotkov vprašanih pa je navedlo, da brexit v zadnjih 12 mesecih pri njih ni vzbudil posebnih čustev. Pri 17 odstotkih sodelujočih v raziskavi je brexit botroval visoki stopnji stresa, 12 odstotkov jih je zaradi tega imelo motnje spanja.
Po besedah vodje MHF Marka Rowlanda je v anketi med tistimi, ki so glasovali za nadaljevanje članstva v EU, raven zaskrbljenosti zaradi brexita trikrat višja kot pri tistih, ki so na referendumu podprli izstop. Pri občutku nemoči pa med zagovorniki obstanka in izstopa po njegovih besedah ni večjih razlik. "To pomeni, da vsi menijo, da nimajo veliko možnosti vplivati na dogajanje v zvezi s tem," je pojasnil. Z geografskega vidika pa so ljudje bolj zaskrbljeni v Londonu in njegovi okolici kot drugod.
Spletno anketo je med 12. in 13 marcem izvedel javnomnenjski institut YouGov, v njej pa je sodelovalo 1823 odraslih Britancev.
Spomnimo, Velika Britanija naj bi iz EU izstopila čez sedem dni, a je v četrtek vrh EU podprl preložitev brexita do 22. maja, če bo britanski parlament prihodnji teden potrdil izstopni sporazum. Če ga ne bo, pa bo 12. aprila ob pričakovanju, da se Britanci do takrat izrečejo o nadaljnjih korakih. Britanska premierka je sicer zaprosila za preložitev do 30. junija.
Kratek pregled brexita od referenduma dalje pa si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.