
"V stranki smo dolga leta govorili o neuravnoteženosti oziroma enostranskosti slovenske politične strukture. Zdaj se je ta podoba uravnotežila in je dobila nov predznak," je dejal Peterle in dodal, da volivci s podporo stranki očitno priznavajo slovensko srce in evropska obzorja. Izid volitev kaže na očiten premik v smeri krščanske demokracije oziroma ljudsko krščanske linije, ki je po Peterletovih besedah v Sloveniji manjkala.
Peterle je tudi poudaril, da je NSi zmagala na več tekmah. Zmagala je v smislu, da je po rezultatu prehitela vse stranke v Sloveniji. Ob tem je poudaril, da je NSi prehitela tudi skupno listo LDS-DeSUS. LDS je po njegovih besedah že z odločitvijo, da gre na volitve skupaj s stranko DeSUS, nakazala bojazen glede možnega rezultata. Kot je prepričan Peterle, ni povsem iz trte izvito, da bi samostojni nastop LDS stranki na volitvah prinesel le en sedež v Evropskem parlamentu.
Izid volitev je po Peterletovem mnenju tudi dokaz, da so tisti, ki so uničevali krščansko demokracijo v državi, delali veliko napako, saj jo Slovenija potrebuje. Omenjena usmeritev pa je tudi vodilna usmeritev v Evropi, saj si je EPP-ED priborila večino sedežev v parlamentu. Peterleta zato ne čudi komentar zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki je v odzivu na rezultate volitev dejal, da je LDS preveč levo usmerjena. "Ne želimo, da bi šla kam drugam. Naj tam ostane, ker v bistvu taka tudi je. Ne zanima nas desna kozmetika na levih obrazih," je bil oster Peterle.