Iz neznanega župana manjšega mesta South Bend v zvezni državi Indiana, za katerega je še v začetku leta le malokdo verjel, da ima možnosti med natrpanim seznamom demokratskih predsedniških kandidatov (po zadnjem štetju se jih je nabralo že 17), je z le nekaj televizijskimi nastopi stopil v ospredje in pridobil veliko priljubljenost. Voditelj oddaje Morning Joe, Joe Scarborough, ga je po gostovanju v oddaji celo primerjal z nekdanjim predsednikom Barackom Obamo. Z večjo izpostavljenostjo pa pride tudi več zbranih sredstev za predsedniško kampanjo. Do sedaj naj bi tako zbral že več kot sedem milijonov ameriških dolarjev oziroma dobrih šest milijonov evrov.
In nenadoma se je Buttigieg povzpel med prvo peterico kandidatov, ki imajo največjo možnost za osvojitev demokratske nominacije - navkljub težko izgovorljivemu priimku.
V nedeljo je tudi uradno naznanil svojo kandidaturo in pri tem dejal, da je kljub svoji mladosti motiviran, saj mora "popraviti" smer, ki jo je Trumpova administracija ubrala na področju klimatskih sprememb, zdravstva in migracijske politike. "To je eden izmed tistih velikih trenutkov med celotnimi obdobji življenja našega naroda. Trenutek, v katerem živimo, nas sili k ukrepanju," je dejal.
Samega sebe označuje za političnega progresivca, čigar glavni cilj je voditi generacijo milenijcev, ki se bodo po njegovih besedah soočali s klimatskimi spremembami. Gre za generacijo, ki je odrasla s strelskimi pohodi v šolah, in generacijo, ki je prispevala večino vojakov za vojni v Iraku in Afganistanu.
Če bi bil izvoljen, bi 37-letni predstavnik milenijske generacije postal najmlajši predsednik v zgodovini ZDA, hkrati pa tudi prvi odkrito homoseksualni predsednik. Od leta 2018 je poročen s Chastenom Glezmanom, ki skupaj s soprogom potuje po državi, življenje med predsedniško kampanjo pa Glezmanom pridno objavlja na družbenih omrežjih.
Govori sedem jezikov, je veteran vojne v Afganistanu in človek vere
Navdušuje že samo njegov življenjepis – šolal se je na Harvardu, študiral zgodovino in literaturo, igra pianino, govori sedem jezikov – norveško naj bi se naučil zgolj zato, ker je želel prebrati knjigo, ki ni bila prevedena, in tako dostopna zgolj v norveščini. Ob tem je tudi veteran vojne za Afganistan - za služenje v vojski pa si je vzel pol leta dopusta med svojim županovanjem. In prav njegov čas vodenja mesta, ki se je ob začetku njegovega županovanja povzpelo na seznam "desetih umirajočih mest v ZDA", se je sedaj znašel pod drobnogledom. Zaustavil naj bi gospodarski 'prosti pad' v mestu, kjer je nekoč cvetela industrija. A pri tem se zapostavljene čutijo pripadniki črnske in južnoameriške skupnosti, ki predstavljajo 40 odstotkov prebivalcev.
Buttigieg je vdan vernik oziroma "človek vere", kot opisuje sam sebe. Ta je sicer v ZDA tradicionalno domena konservativcev in republikanske stranke, a 37-letnik pravi, da mora v ZDA priti do vzpona vere na levi strani političnega polja, saj nobena stranka "ne more imeti monopola nad vero".
In prav zaradi vere ter pravic LGBT skupnosti se je zapletel v besedni dvoboj s konservativnim ameriškim podpredsednikom Mikom Penceom. "Če imate težavo s tem, kar sem, vaša težava ni z menoj - vaš spor, gospod, je z mojim stvarnikom," je rekel na dobrodelnem dogodku in se pri tem skliceval na Pencea, ki je v preteklosti naletel na številne kritike LGBT skupnosti, nasprotoval naj bi istospolnim porokam. Pencea je ob tem obtožil "verske hinavščine", zaradi njegove podpore Trumpu, slednjega pa je v preteklosti označil za "porno predsednika".
Njegova politična prepričanja so v luči za medije bolj zanimivega življenjepisa, ki je postal osrednja točka njegove kampanje, trenutno v ozadju. Zdi se, da skuša Buttigieg pridobiti tako volivce bolj levega pola demokratske stranke, kot bolj 'zmerne' volivce ameriškega srednjega zahoda. Tako na primer podpira univerzalno zdravstveno varstvo, a pri tem v svojih odgovorih dodaja, da mora pri tem obstajati tudi prostor za zasebni sektor.
Na področju klimatskih sprememb, ki jih označuje kot grožnjo nacionalni varnosti, podpira vrnitev ZDA k pariškemu podnebnemu sporazumu. Meni, da bi se morali demokrati vrniti k zagovarjanju pravic delavcev. Na področju zunanje politike pa podpira umik ameriških sil iz Afganistana, medtem ko je kritiziral Trumpovo odločitev o umiku sil iz Sirije.
Glavno vprašanje, ki si ga mnogi sedaj zastavljajo, pa je, ali je Pete Buttigieg le 'muha enodnevnica' ali bo njegova priljubljenost trajala in se odrazila tudi na volitvah.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.