
Pred natančno petimi leti je nekdanji predsednik ZRJ Slobodan Milošević svojemu tekmecu Vojislavu Koštunici priznal volilni poraz. To je pomenilo zmago za milijon Srbov, ki so deset dni vztrajali na ulicah.

Srbska oktobrska revolucija se je začela 24. septembra 2000 po razglasitvi Miloševića za zmagovalca predsedniških volitev. Protestni shodi, ki sta jih organizirala Demokratična opozicija Srbije in gibanje Odpor, so na ceste pognali nepregledne množice ljudi, naveličanih vojn, bede in mednarodne osamitve njihove države. Končala se je s požigom skupščine in koncem Miloševićevega režima.

“Milošević se je bal nas, mi smo se bali vojske in vojska se je bala policije, V tem ozračju vsestranskega strahu in hkrati poguma se je zgodil 5. oktober,” je takratne razmere opisal srbski predsednik Boris Tadić. Tako vojska kot policija sta nato prestopili na stran opozicije, kar naj bi Miloševića tudi dokončno prepričalo k odstopu.

Toda pet let po teh dogodkih, med ljudmi vlada nezadovoljstvo. Kot je za dnevnik Politika povedal predsednik Tadić, se Srbija spet sooča z vsem tistim, kar je obremenjevalo državo v obdobju Miloševičeve oblasti, od korupcije velikih razsežnosti, velike brezposelnosti in največje inflacije v Evropi do velike revščine.

V Srbiji prevladuje mnenje, da so se spremembe na slabše začele z atentatom na premierja Zorana Djindjića marca 2003. Takrat so se upočasnile, če ne cello popolnoma ustavile demokratične reforme. Srbski zunanji minister Vuk Drašković ob tem poudarja, da Miloševićeva “kriminalna mreža” ni bila nikoli uničena ter da so številni sodelavci nekdanjega samodržca še vedno na oblasti.

Srbski socialisti: “5. oktober je prevara!”
Socialistična stranka Srbije, ki jo še vedno vodi Slobodan Milošević, je zatrdila, da je bil 5. oktober "prevara" in da je ljudstvo pripeljal do "roba prepada", saj so "takratno pozitivno energijo ljudstva izrabili posamezniki, ki jim je bilo le do oblasti, ne pa do političnega in gospodarskega razvoja države.
Ekonomski kazalci sicer kažejo, da danes prebivalci Srbije in Črne gore živijo bolje, kot so pred petimi leti, politično stanje pa vse bolj spominja na obdobje pred znamenitim 5. oktobrom. Po zadnjih volitvah so Miloševićevi socialisti v Koštuničevi vladi, najbolj priljubljeni pa so radikalci Vojislava Šešlja, sicer Miloševićevega sojetnika v Haagu. Razočarane nad mlačnostjo sprememb Koštuničeve vlade so nekatere članice nekdanje DOS oblikovale gibanje s pomenljivim imenom - 5. oktober.
