
Mednarodna človekoljubna organizacija Oxfam je včeraj objavila poročilo, v katerem ugotavlja, da je premoženje petih najbogatejših britanskih družin večje kot premoženje 20 odstotkov najrevnejših Britancev. Vrednost premoženja omenjenih družin namreč znaša kar 33,6 milijarde evrov, 20 odstotkov najrevnejših Britancev pa je ocenjeno na 33,4 milijarde evrov. To pomeni, da ima le pet družin več premoženja kot pa 12,6 milijona najrevnejših Britancev.
Oxfam tudi ugotavlja, da je premoženje 0,1 odstotka najbogatejših Britancev v zadnjih dveh desetletjih naraščalo kar štirikrat hitreje kot premoženje 90 odstotkov državljanov z nižjimi prihodki. In to kljub vsem protikriznim ukrepom, ki so prizadeli številne revne prebivalce. Tako so bili bogati vsak teden bogatejši za dodatnih 550 evrov, oziroma za 28.600 letno, pri ostalih 90 odstotkih pa je vrednost premoženja rasla za 175 evrov letno, oziroma za 3,4 evra na teden.
"Velika Britanija postaja vse bolj razdeljena država z bogato elito, katere dohodki se spiralno vzpenjajo v nebo, med tem pa na milijone družin komaj shaja," je povedal Bill Phillips, eden izmed vodilnih pri Oxfamu. Dodal je, da je sedanji sistem privedel do "izprijenega kroga", pri tem pa so pravila nenehno pisana na novo, seveda v prid superbogatim.
V poročilu so avtorji britanske oblasti pozvali, da sprejme dodatne ukrepe proti tistim podjetjem in posameznikom, ki se izogibajo plačilu davkov.
Kdo so najbogatejši?

Najbogatejši na seznamu je Gerald Cavendish Grosvenor. Njegovo bogastvo ocenjujejo na 9,4 milijarde evrov. Med drugim je lastnik številnih nepremičnin, vključno s posestvom, ki meji na Buckinghamsko palačo. Je tudi lastnik ene najdražjih četrti v Londonu.
Na drugem mestu sta David in Simon Reuben. Nujno premoženje je ocenjeno na 8,3 milijarde evrov, na tretjem mestu pa sta brata Srichand in Gopichand Hinduja. Njuno premoženje je vredno 7,1 milijarde evrov.
Četrti je Charles Cadogan s skoraj petimi milijardami evrov premoženja, peti pa bogataš Michael Ashley. Njegovo premoženje je ocenjeno na slabe štiri milijarde evrov.
Kako se boriti proti neenakosti?
Oxfam tudi opozarja, da kar sedem od desetih ljudi na svetu živi v državah, kjer se je v zadnjih 30 letih razlika med bogatimi in revnimi povečevala. Zato vlade pozivajo, da sprejmejo progresivne davčne lestvice. "Vse stranke bi se morale osredotočiti na zmanjševanje neenakosti in se odločiti, kako bodo to dosegle," še piše v poročilu.
Menijo tudi, da bi morala vlada vpeljati davek na transakcije, s čimer bi po mnenju organizacije tudi finančni sektor plačal svoj delež.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.