V nedeljo je v južnem Sudanu potekal prvi dan referenduma, ki se bo končal do 15. januarja. Prvi rezultati naj bi bili znani v začetku februarja, po napovedih opazovalcev naj bi južnemu Sudanu prinesel neodvisnost od severa.
Začetek referenduma so južni Sudanci proslavili s pesmijo in plesom ter visoko volilno udeležbo, a ga je nekoliko zasenčilo tudi nasilje. V eni od z nafto bogatih južnosudanskih regij so izbruhnili spopadi med odpadniško milico in južnosudansko vojsko. Pred tem je že v petek in soboto prišlo do spopadov odpadniške milice in južnosudanske vojske.
Tik pred referendumom pa je igralec George Clooney zagnal projekt satelitskega nadzora, je sporočil humanitarec Tomo Križnar, ki dodaja, da se akcija videonadzora širi in "bo z malo sreče preprečila najhujše nasilje“. Ljudje bodo namreč lahko v primeru izbruha spopadov z miniaturnimi vohunskimi kamerami snemali dogajanje v državi. Posnetke, ki bodo nastali neodvisno od tujcev, pa bo svet spremljal s pomočjo omenjenih satelitov, dodaja Križnar, ki je v Sudanu.
Križnar je na svoji spletni strani zapisal, da verjame, "da Kitajci, ki so zdaj najmočnejši tuji gospodarji povsod po Afriki, ne bodo naredili nič, da bi popravili, kar so zabarantali Američani". Dodaja, da Kitajce zanima le stabilen dotok sudanske nafte. "Zna biti, da popolnoma zgrešena ameriška politika, kot jo poznamo iz Afganistana in Pakistana, res računa, da bo uspela zakuhati vojno in v pogojih velikega umiranja Kitajcem prevzeti nafto. Ampak zdi se, da spet nimajo zveze z realnostjo in da bodo Kitajci tisti, ki bodo odločili, da vojne ne bo," meni Križnar.
In če smo že pri Američanih: ameriški predsednik Barack Obama je včeraj zvečer pozdravil potek referenduma o neodvisnosti v južnem Sudanu in ga označil za zgodovinskega. Izrazil je sicer zaskrbljenost zaradi nasilja in tako sever kot jug pozval, naj storita vse, da se nasilje ne bi razplamtelo. Pri tem je ponudil tudi vso pomoč ZDA, ne glede na izid referenduma.
Obama je ocenil, da je uspešno glasovanje "povod za slavje", vlado v Kartumu pa je posvaril, da bo "svet zdaj opazoval, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh". Pozval je k zadržanosti ter proti retoriki in provokacijam. Ljudje v južnem Sudanu morajo izraziti svojo voljo, je dejal Obama.
Križnar: Kolektivni zanos
Križnar je na svoji spletni strani zapisal, da je zadnje dni pred začetkom referenduma vladala evforija. "Dvaindvajsetletna vojna, ki je vzela dva milijona žrtev in prepodila z domov pet milijonov ljudi in se je končala s CPA – mirovnim sporazumom iz leta 2005, ki vsebuje tudi dotični referendum o samodoločbi, se je po vsem neskončnem trpljenju sprostila v kolektivni zanos, ki mu nisem videl para nikjer na svetu. Povsod so pili, jedli, bobnali, plesali in se ljubili, kot bi nezavedno hoteli nadoknaditi vse zamujeno. Dekleta in žene so se ponujale masovno, ne glede na mahanje župnikov s križi in svarila redkih poznavalcev v svetovnih medijih, da na demarkacijski liniji med severnim Sudanom in južnim Sudanom, med arabskim in afriškim, torej muslimanskim in animistično krščanskim severom in jugom, ki so jo zarisali kolonialni Britanci, ni vse oziroma nič rešenega," je še zapisal.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.