V Sydneyju praznujejo 75-letnico otvoritve Sydneyjskega pristaniškega mostu (Sydney Harbour Bridge), ki je poleg tamkajšnje opere ena najpomembnejših znamenitosti največjega avstralskega mesta.

Ob obletnici so na mostu potekale številne slovesnosti, med drugim so odkrili novo spominsko obeležje 16 delavcem, ki so se med gradnjo smrtno ponesrečili.
Več tisoč obiskovalcev slovesnosti je lahko danes izkoristilo redko priložnost, ko se čez 503 metrov dolgi most ni valila kolona vozil, in se, ker je bil za promet zaprt, čezenj sprehodila peš. Zadnjič je bil most odprt za pešce leta 2000, ko ga je v podporo aboriginski skupnosti prečkalo kakih pol milijona ljudi.
Legenda mesta
Slovesnosti so se začele s slavnostnim govorom guvernerke Novega Južnega Walesa, Marie Bashir, ki je jekleni most označila za legendo mesta. "To je most, ki ne bo nikoli zastarel, struktura tistega časa je postala struktura za vse čase," je o mostu povedala Bashirjeva.
Po mnenju Bashirjeve se je ob tej priložnosti pomembno spomniti tudi na tiste, ki so ob gradnji izgubili življenje. "Kar je najpomembnejše je, da se spomnimo tistih, ki so umrli," je poudarila Bashirjeva potem, ko ob otvoritvi leta 1932 umrlih sploh niso omenili.

Most, ki ga je okrog 1500 delavcev gradilo dobrih osem let, so za promet odprli leta 1932. Med Avstralijo in Veliko Britanijo že več desetletij poteka debata, komu gre zasluga za oblikovanje konstrukcije - avstralskemu inžinirju Johnu Bradfieldu, ki je nadziral gradnjo, ali Ralphu Friedmanu iz britanskega podjetja Dorman Longh, ki je most gradilo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.