Odbor za obrambno politiko sestavlja 31 akademikov, nekdanjih vladnih uradnikov in nekdanjih vojakov, ki Pentagonu svetujejo pri oblikovanju politike. Perle, ki je v administraciji Ronalda Reagana zasedal položaj pomočnika obrambnega ministra, je postal predsednik odbora julija leta 2001, avgusta pa je bil ponovno imenovan. Člani odbora ne dobivajo plače iz državnega proračuna, vendar pa imajo velik vpliv na administracijo, kar se jim obrestuje pri njihovih rednih službah. Večina članov odbora lobira za različna podjetja, ki imajo pogodbe s Pentagonom oziroma so njihovi posli odvisno od potrditve Pentagona.

Obrambni minister Rumsfeld je v kratki izjavi za javnost Perleu izrekel zahvalo za njegove dobre usluge in izrazil zadovoljstvo, da se je odločil ostati na položaju člana odbora. Rumsfeld je dejal, da je bil Perle odličen predsednik odbora v pomembnem zgodovinskem času.
Richard Perle ni le Rumsfeldov svetovalec, ampak tudi dober znanec podpredsednika Cheneyja, s katerim sta do leta 2001 sedela v odboru Judovskega inštituta za zadeve nacionalne varnosti (JINSA), ki zagovarja ameriški trdi pristop do Bližnjega vzhoda in prepričuje ameriški politični vrh, da je varnost Izraela neločljivo povezana z varnostjo ZDA. JINSA je leta 1998 upokojenemu ameriškemu generalu Jayju Garnerju, ki se je leta 2000 podpisal pod izjavo JINSA, ki krivdo za nasilje med Izraelci in Palestinci vali izključno na Palestince, plačal potne stroške za obisk Izraela. Garner je predviden za položaj civilnega upravitelja Iraka po vojni.
Se proti Perleu pripravlja preiskava?
Vodilni demokrat v odboru za pravosodje predstavniškega doma ameriškega kongresa John Conyers je v torek od generalnega inšpektorja Pentagona zaradi sodelovanja na konferenci med podjetji, zainteresiranimi za vlaganja v povojni Irak, ki jo je organizirala borznoposredniška hiša Goldman Sachs, zahteval preiskavo proti Perleu. V pismu generalnemu inšpektorju Pentagona zapisal, da je to jasno križanje interesov, saj je visoki vladni uradnik dajal nasvete, kako se da zaslužiti z vojno. Conyers izpostavlja, da je Perle član upravnega odbora podjetja Autonomy Corp., katerega stranka je tudi ameriška vojska.
Glavni Conyersov očitek Perlu je lobiranje za propadlo podjetje Global Crossing. Perle naj bi od singapuskega podjetja Technologies Telemedia Pte. dobil 125.000 dolarjev za svetovanje, pri čemer ga čaka še 600.000 dolarjev, če bo poseben odbor v Pentagonu, z imenom Odbor za tuja vlaganja, odobril prodajo 65,1-odstotnega deleža Global Crossinga temu singapurskemu podjetju in podjetju Hutchinson Whampoa Ltd. V Odboru za tuja vlaganja med drugim sedi tudi Donald Rumsfeld, njegova naloga pa je, da prepreči prodajo občutljive tehnologije tujim podjetjem. Podjetje Hutchinson je v lasti najbogatejšega poslovneža v Hongkongu Li Ka Shinga, z dobrimi poslovnimi zvezami na Kitajskem.
Conyers je po novici o Perleovem odstopu dejal, da je to majhen korak v pravo smer, vendar bo vztrajal pri preiskavi, saj je Perle odstopil le kot predsednik, ne pa tudi kot član Odbora za obrambno politiko.