V petek je v javnost prišlo pismo obrambnega ministra Roberta Gatesa demokratskemu predsedniku senatnega odbora za oborožene sile Carlu Levinu iz Michigana, v katerem Gates pravi, da objava afganistanskih dokumentov ni kompromitirala občutljivih obveščevalnih virov ali dejavnosti. Dokumenti so se nanašali na vsakdanje aktivnosti, ne pa na občutljive zadeve. Kljub temu pa objava predstavlja tveganje za ljudi, katerih imena so bila objavljena, predvsem afganistanske sodelavce ZDA in to lahko povzroči škodo nacionalni varnosti ZDA. Pismo je bilo poslano že 16. avgusta.
A zdaj se Pentagon pripravlja na novo napovedano objavo – tokrat naj bi bilo na vrsti 400.000 vojaških dokumentov iz vojne v Iraku. Kot je povedal tiskovni predstavnik Pentagona polkovnik David Lapan, ekipa 120 oseb že nekaj tednov pregleduje dokumente, ki se nanašajo na vojno v Iraku, da se pripravijo na morebitno škodljivo objavo na strani Wikileaks. Zaskrbljeni so zaradi morebitne objave imen ameriških sodelavcev in informacij o poteku operacij. Lapan je zato Wikileaks pozval, naj papirjev ne objavlja, ampak jih vrne Pentagonu.
Spomnimo ...
Julijska objava 7000 dokumentov iz afganistanske vojne je sicer povzročila več razburjenja v svetu kot pa v samih ZDA, kjer so na zadevo hitro pozabili. Vojna v Afganistanu sicer še poteka, vendar večine Američanov več ne zanima. Še manj zanimanja je za vojno v Iraku. Zagovorniki obeh vojn so po objavi dokumentov Wikileaks ostali to še naprej, prav tako pa to velja tudi za nasprotnike.
Objava je bolj škodila spletni strani Wikileaks in njenemu ustanovitelju Julianu Assangeju kot pa morda Pentagonu ali ameriški vladi. Spletna stran je od 29. septembra v vzdrževanju, Assangeju grozi pregon zaradi domnevnih spolnih zločinov na Švedskem, podjetje, prek katerega so po spletu zbirali denar, pa je prekinilo sodelovanje z njimi.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.