Po vetu Rusije in Kitajske na novo resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki bi zahtevala konec nasilja v Siriji, kjer že od marca lani poteka upor proti režimu predsednika Bašarja al Asada, naj bi v ZDA začeli iskati druge možnosti. V ospredju je še vedno diplomacija, je za televizijo CNN poudarila veleposlanica ZDA pri ZN Susan Rice. "Preden začnemo govoriti o vojaških opcijah, želimo zagotoviti, da smo izčrpali vse politične, gospodarske in diplomatske možnosti," je dejala. Predsednik Barack Obama je za televizijo NBC v nedeljo prav tako povedal, da je treba zadevo rešiti brez vojaškega posredovanja od zunaj, kar je po njegovem mnenju mogoče.
Kljub temu pa naj bi Pentagon in centralno poveljstvo ameriške vojske začela pregledovati zmogljivosti v regiji za primer, če bi se predsednik odločil za pomoč vojske. Pri tem gre za humanitarno pomoč, podporo opozicijskim skupinam ali pa tudi vojaške napade, ki so sicer najmanj verjetni. Pritiski na administracijo, naj bolj pomaga sirski opoziciji, prihajajo tudi iz kongresa. Republikanski senator John McCain je tako menil, da bi morali začeti oboroževati nasprotnike režima predsednika Bašarja al Asada.
Skupna opazovalna misija Arabske lige in Združenih narodov
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je spregovoril o možnosti skupne opazovalne misije Arabske lige in Združenih narodov. Ban je poudaril, da so ZN pripravljeni pomagati, vendar ni bila sprejeta še nikakršna odločitev. Nova opazovalna misija bi sicer potekala pod drugačnimi pogoji, bila pa bi tudi številčnejša. Sirski predsednik naj bi že soglašal z mednarodno opazovalno misijo, do soglasja naj bi prišlo med pogovori z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. 165-članska delegacija opazovalcev Arabske lige je v Sirijo prispela decembra lani. 28. januarja so misijo zamrznili zaradi naraščajočega nasilja v državi.
Nemčija izgnala sirske diplomate
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je sporočil, da Nemčija izganja štiri sirske diplomate, tri moške in žensko, ki so zaposleni na sirskem veleposlaništvu v Berlinu. Ti imajo zdaj tri dni časa, da skupaj s svojci zapustijo državo. Odločitev je Berlin sprejel, potem ko so v torek aretirali dva domnevna sirska vohuna, podrobneje pa o zadevi ni govoril. Po navedbah diplomatskih virov naj bi obstajali jasni indici, da je četverica sirskih diplomatov izvajala dejanja, ki niso v skladu z diplomatskimi pravili. Izgon naj bi bil tako povezan s poskusi ustrahovanja, ki naj bi jih sirski režim izvajal nad privrženci sirske opozicije v Nemčiji. V Berlinu po navedbah diplomatskih virov ne izključujejo možnosti nadaljnjih ukrepov proti osebju sirskega veleposlaništva, če se bo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada še naprej vpletal v delovanje opozicijskih osebnosti in Sircev na splošno v Nemčiji.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.