
Dva od treh posebnih poročevalcev Komisije za človekove pravice ZN, ki jih je Pentagon v petek povabil, naj obiščejo ameriško vojaško oporišče Guantanamo na Kubi, sta v ponedeljek na sedežu ZN namignila, da iz obiska ne bo nič, če bo Pentagon vztrajal pri prepovedi pogovorov z ujetniki.
Posebna poročevalka ZN za samovoljne aretacije Leila Zerrougui iz Alžirije in strokovnjak za mučenje in nehumano ravnanje, Avstrijec Manfred Nowak sta v ponedeljek v New Yorku namignila, da njun obisk pod temi pogoji ne more služiti kot sredstvo za izboljšanje podobe ZDA v svetu.
Zerrouguijeva, sicer strokovnjakinja za samovoljne aretacije, je dejala, da ZN doslej še niso privolili v nadzorovane obiske in obiske, kjer jim ne bi dovolili dostopa do ujetnikov. Strokovnjak za mučenje Nowak pa je med drugim izrazil upanje, da si bo Pentagon premislil, saj se drugače povabilu ne bo odzval.

Ameriška administracija je v petek namreč prvič v štirih letih izdala povabilo trem posebnim poročevalcem ZN, da si 6. decembra ogledajo oporišče, ker, kot pravijo, ne skrivajo ničesar. Pogovarjali pa se bodo lahko le z ameriškim osebjem, ne pa tudi z okrog 500 ujetniki, ki razen občasnih obiskov predstavnikov Mednarodnega Rdečega križa nimajo stika z zunanjim svetom. Poleg Zerrougijeve in Nowaka naj bi oporišče obiskala tudi strokovnjakinja za verske pravice in svoboščine Asma Jahangir.