Ameriški predsednik Donald Trump še vedno vztraja, da bo govor izvedel, kljub temu, da je predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi sporočila, da mu tega ne bo dovolila, vse dokler se vlada ne bo ponovno odprla.
"Pišem vam, da vam sporočim, da predstavniški dom ne bo obravnaval resolucije, ki bi dovolila Trumpov govor, vse dokler se vlada ne bo odprla;" je sporočila Pelosijeva.
Na njeno odločitev se je že odzval tudi Trump, ki med drugim razmišlja, da bi govor izvedel tudi kje drugje. "Nisem presenečen," je dejal Trump. "Res škoda, kaj se dogaja z demokrati. Radikalizirali so se. Ne želijo videti, da bi se kriminal ustavil," je še zapisal.
Pelosijeva je pred tem povišala stavo v igri političnega pokra s priporočilom predsedniku, naj prestavi za 29. januar napovedan govor o položaju v državi ali ga poda v pisni obliki. Pelosijeva je priporočilo utemeljila z izgovorom, da zaradi zaprtja vlade ni mogoče zagotoviti ustrezne varnosti.
Trump ji je vrnil z odvzemom vojaškega letala, s katerim je nameravala potovati na obisk k vojakom v Afganistan. Sam je takrat še vedno nameraval opraviti govor v kongresu, saj Pelosijeva uradno ni preklicala povabila, ampak je Trumpu le priporočila preložitev govora.
Okoli 800.000 javnih uslužbencev že ostalo brez ene mesečne plače
Trump je 22. decembra prekinil financiranje dela lastne vlade, ker mu demokrati v predstavniškem domu nočejo potrditi 5,7 milijarde dolarjev pologa za gradnjo zidu na meji z Mehiko
Okoli 800.000 javnih uslužbencev v ZDA je medtem že ostalo brez ene mesečne plače, kmalu bodo še brez druge. Vodja senatne večine, republikanec Mitch McConnell se doslej ni hotel vpletati v spor med Trumpom in Pelosijevo, a se je sedaj z vodjo demokratov Chuckom Schumerjem dogovoril, da bodo v tem tednu glasovali o dveh predlogih za odprtje vlade.
Republikanci imajo v senatu 53 sedežev, demokrati 47, vendar je za uspeh proračunskega zakona potrebna večina 60 glasov in oba predloga sta vnaprej obsojena na propad. Demokrati predlagajo, da se vlada odpre začasno do 8. februarja, do takrat pa se lahko preigravajo glede zidu. Tak predlog so demokrati v predstavniškem domu že potrdili in manjkal bi samo še Trumpov podpis, ki pa ga ne bo, ker ni denarja za zid.
Drugi predlog je Trumpov tako imenovani kompromis, ki ga je izrekel v televizijskem prenosu konec prejšnjega tedna. V zameno za denar za zid je ponudil financiranje lastne vlade in še začasno obnovo zaščite nezakonitih priseljencev, ki so prišli v ZDA kot mladoletniki.
Ta adut mu je padel v vodo, ko je vrhovno sodišče zavrnilo njegovo pritožbo na sodne blokade odvzema zaščite tem priseljencem, ki so sedaj varni najmanj še leto dni. Za Schumerja je Trumpov predlog le še eno izsiljevanje. Demokrati v senatu zahtevajo, naj najprej plača javne uslužbence, nato so možna pogajajo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.