
Po zmagi na ameriških kongresnih volitvah so demokrati za prihodnjo predsednico predstavniškega doma danes soglasno izbrali Nancy Pelosi, ki bo tako januarja 2007 kot prva ženska zasedla mesto predsedujoče spodnjemu domu ameriškega parlamenta.
Za vodjo kongresne večine pa demokrati niso izbrali Johna Murtho, ki ga je podpirala Pelosijeva, temveč Stenyja Hoyerja, ki je bil doslej namestnik vodje demokratske frakcije v kongresu.
Pelosijeva je po izvolitvi zagotovila, da njena stranka ne bo "zaslepljena z denarjem in posameznimi interesi". Pelosijeva bo januarja, ko bo novi kongres začel s svojim delom, tako postala prva ženska na položaju predsednice spodnjega doma, hkrati pa tudi druga v vrsti, po podpredsedniku države, za predsedniško mesto.
Po 12 letih demokratska večina v kongresu
Da bo Pelosijeva izbrana na omenjen položaj, ni bilo sporno, se je pa toliko večji boj vnel za drugo najpomembnejše mesto v predstavniškem domu, to je za vodjo večine, ki bo tokrat po dvanajstih letih ponovno demokratska. Demokrati so se sicer navkljub želji Pelosijeve, da bi to mesto zavzel Murtha, izvolili Hoyerja. Slednji trenutno zaseda položaj manjšinskega biča, to je osebe, ki skrbi za glasovalno disciplino, in je pričakoval, da se bo brez težav pomaknil na položaj vodje večine.

John Murtha iz Pensilvanije je leta 2002 glasoval za vojno v Iraku, novembra leta 2005 pa si je upal prvi javno zahtevati umik vojske iz Iraka, ker po njegovem mnenju zmaga tam ni bila več možna. Hoyer, ki prihaja iz Marylanda pa je takrat dejal, da bi bil hiter umik iz Iraka katastrofa, kasneje pa je prilagodil mnenje in predlagal postopni umik.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.