Na Pediatrični kliniki so danes uradno prevzeli nov sekvenator. To je naprava, ki omogoča obsežnejšo genetsko diagnostiko, in s katero bodo otrokom lahko prej zaznali pomanjkljivosti imunskega sistema in najrazličnejše bolezni. "Hvala za skoraj četrtino vsega denarja ljudem. Kot veste, je k napravi prispevala Ustanova za novo pediatrično kliniko," je po prejemu povedal Tadej Batellino, predstojnik klinični oddelek za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni. Skoraj dve leti so namreč ljudje prav s pomočjo Ustanove za novo pediatrično kliniko za to drago aparaturo zbirali prostovoljne prispevke. Skupaj z večjo donacijo Javne agencije za raziskovalno dejavnost se je ideja o tem novem dragocenem aparatu danes uresničila."Zdaj imamo napravo, ki je edina v regiji. Tako, da je to nekaj, s čimer se bomo potrudili nekaj dobrega narediti, v tej naši tako ali drugače, ubogi državi," še dodaja Batellino.
Preiskave bodo z novo pridobitvijo natančnejše, saj vzorcev ne bo več treba pošiljati v tujino. Celoten postopek od vzema DNK do končne analize bodo zdaj lahko opravili kar znotraj klinike."Ker je ta aparatura zmogljiva, bo seveda diagnostika hitrejša in hkrati bo pot do učinkovitega zdravljenja tako krajša," pojasnjuje minister za zdravje, Janez Poklukar.
Naprava bo koristna tudi za sledenje virusnim različicam koronavirusa
Klinični center Ljubljana in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano sta namreč pred mesecem začela s sekvenciranjem genomov koronavirusa. "In na ta način, obe inštituciji pomembno prispevata k presejanju pozitivnih rezultatov na koronavirus v Sloveniji in na ta način seveda sledenju širjenja različic v prebivalstvu," pravi Poklukar. V Sloveniji različne genetske bolezni vsako leto diagnosticirajo več kot 3.000 otrokom. Prav s pomočjo novega sekvenatorja se bo kakovost njihovega življenja in življenja njihovih družin v prihodnje izboljšala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.