Črna vdova je na Hrvaškem že terjala prvo žrtev. Smrtonosni pajek je na polju ugriznil 46-letnega Jureta Ćozo iz Vinjerca v bližini Zadra, ki je nabiral deteljo. Moškega so v bolnišnico prepeljali v neznosnih bolečinah in krčih, vendar je protistrup dobil dovolj hitro, tako da se njegovo zdravstveno stanje že izboljšuje.
To pa ni bilo prvo srečanje s črno vdovo na Hrvaškem. S smrtonosnim pajkom se je srečal tudi Duško Vujat iz Galižane zraven Pulja. V svojem vrtu je namreč našel kar dva centimetra veliko črno vdovo. Julija je čas parjenja, zato črnih vdov ni malo. Nediljko Landeka iz zavoda za javno zdravstvo v Pulju je ugotovil, da gre za samico, saj so te v času parjenja znatno večje od samcev, in dosežejo velikost tudi do 1,8 centimetra.
Strup črne vdove je kar petkrat močnejši od kačjega strupa. Zvonimir Maretić iz Pulja je leta 1951 odkril prvi protistrup za ugriz črne vdove v Evropi. Najbolj razširjena vrsta teh pajkov v Evropi je Latrodectus tredecimguttatus Rossi, ki je prisotna tudi v hrvaški Istri, na hrvaškem Primorju, v Dalmaciji in na otokih, v BiH pa v okolici Trebinja, Mostarja in Širokog Brijega.
Letos na Hrvaškem pričakujejo pravo "invazijo" črnih vdov, zato zdravniki že opozarjajo na nevarnost njihovih ugrizov. Na mestu ugriza se zelo hitro pojavi močna bolečina, rdečica in oteklina. Protistrup deluje v trenutku, zdravstveni domovi na Jadranu pa so z njim dobro preskrbljeni.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.