Potem ko je včeraj britanski parlament izglasoval amandma, ki poslancem omogoča, da glasujejo o možnih alternativah ločitvenemu sporazumu, ki ga je z EU sklenila premierka Theresa May, je danes ministrstvo za brexit nad to odločitvijo tudi uradno izrazilo razočaranje in poudarilo, da ruši ravnovesje med demokratičnimi institucijami ter postavlja nevaren in nepredvidljiv presedan.
V sredo naj bi tako britanski parlament opravil več glasovanj o različnih možnostih glede brexita. Kot poroča BBC, bi bili lahko med možnostmi "mehkejši brexit" in drugi referendum, pa tudi preklic brexita in brexit brez dogovora, vprašanje pa je, ali bo katera od možnosti dobila dovolj podpore.
Premierka Mayeva je že v razpravi pred glasovanjem izrazila svoje nasprotovanje temu, da bi nadzor nad brexitom prevzel parlament. Ob tem pa je vlada poslance pozvala k stvarnosti – vsaka opcija, ki je na mizi, mora biti izvedljiva v pogajanjih z EU, je sporočil tiskovni predstavnik ministrstva. Ker premierka Mayeva nasprotuje večji vlogi parlamenta pri brexitu, so po glasovanju odstopili trije državni podsekretarji v njeni vladi. To so državni podsekretar na zunanjem ministrstvu Alistair Burt, državni podsekretar na ministrstvu za zdravje Steve Brine in državni podsekretar na ministrstvu za gospodarstvo Richard Harrington.
Trojica je bila med 30 poslanci iz vrst konservativcev, ki so podprli dopolnilo o večji vlogi parlamenta pri brexitu.
Harrington je v odstopnem pismu poudaril, da se vlada igra ruleto z življenji in preživetjem velike večine ljudi v državi. Dodal je, da bo naredil vse, da se izognejo izstopu iz EU brez dogovora.
Velika Britanija bi morala iz EU izstopiti 29. marca, a je na zahtevo britanske premierke Evropski svet pretekli četrtek odobril podaljšanje datuma odhoda do 22. maja, če bo spodnji dom britanskega parlamenta ta teden potrdil izstopni sporazum. Če tega ne bo storil, bo Evropski svet odobril podaljšanje do 12. aprila 2019.
Mayeva še vedno poskuša rešiti ločitveni sporazum
Pred za sredo napovedanim glasovanjem v parlamentu o različnih možnostih glede brexita se je Mayeva danes sešla s člani svoje vlade. Med možnostmi na jutrišnjem glasovanju bi lahko bili "mehkejši" brexit, drugi referendum, pa tudi preklic brexita ali "trdi" brexit, t.i. brexit brez dogovora. Vprašanje ostaja, če ima katera od možnosti dovolj podpore.
Britanski minister za zdravje Matt Hancock je po poročanju BBC danes dejal, da bo vlada prisluhnila poslancem, "da pa se ne more vnaprej obvezati, da bo spoštovala vse, kar bodo izglasovali".
O peticiji za preklic brexita v ponedeljek
Britanski parlament bo o peticiji za preklic brexita, ki jo je podpisalo že 5,7 milijona Britancev, razpravljal prihodnji ponedeljek, so zapisali na spletni strani parlamenta. Peticijo je do zdaj podpisalo nekaj več kot 5,7 milijona ljudi.
Vlada je sicer v odgovoru na peticijo poudarila, da ne namerava preklicati brexita. Dodali so, da se zavedajo znatnega števila podpisov pod to peticijo, vendar pa je na referendumu o obstanku v uniji leta 2016 sodelovalo tri četrtine volilnih upravičencev. Od teh je 17,4 milijona glasovalo za izstop, so pojasnili.
Britanski parlament mora sicer razpravljati o vsaki peticiji, ki zbere več kot 100.000 podpisov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.