Tujina

Najdebelejše papige na svetu izumrtju 'pokazale zobe'

Wellington, 17. 04. 2019 08.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Znanstveniki na Novi Zelandiji so zabeležili rekordno sezono parjenja najdebelejše papige na svetu kakapo, ki spada med najbolj ogrožene vrste na svetu. Kakapoji so nekoč veljali za najpogostejšo ptico na 'zelenem otoku', dokler je niso prebivalci skoraj popolnoma iztrebili. Trenutno živi na otoku le še 147 odraslih kakapojev.

Novozelandski znanstveniki, ki se že več let trudijo ohraniti eno najbolj ogroženih živalskih vrst na svetu, so sporočili veselo novico. Zabeležili so namreč rekordno sezono parjenja kakapojev, ki veljajo za najdebelejše papige na svetu.

Danes jih živi le še 147, se je pa v prvih mesecih letošnjega leta izvalilo že 76 mladičev. Vsaj 60 majhnih kakapojev naj bi doseglo odraslo dobo. Znanstveniki predvidevajo, da se je populacija povečala zaradi množičnega sejanja njihove najljubše hrane, sadja, ki raste na drevesu rimu.

"V zadnjih dveh sezonah se je močno povečala količina sadja, zato samice vedo, da je čas za parjenje," je povedal dr. Andrew Digby, znanstvenik, ki se že vrsto let trudi ohraniti ogroženo vrsto.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kakapoji so bili nekaj sto let nazaj najpogostejša ptica na Novi Zelandiji, nato pa so jih začeli iztrebljati. Zgodovinsko pomembni so tudi za Maore, ki so jih lovili za meso in perje. Nekoč so veljali že za izumrle, dokler niso nekaj kakapojev odkrili na otoku Stewart. Najmanj so jih zabeležili leta 1977, in sicer 18, do sredine 90. let prejšnjega stoletja pa okoli 50.

Po nekaterih neuspešnih poskusih varovanja so preostale ptiče preselili na nekaj osamljenih otočkov ob obali Nove Zelandije, kjer jih intenzivno spremljajo. Ker je njihova populacija tako majhna, ima vsak kakapo svoje ime – vključno z Ruth, Hoki, Suzanne in Zephyr.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kakapoji živijo izključno na Novi Zelandiji. So nočne papige, ki ne letijo, hkrati pa so ena najbolj priljubljenih ptic na 'zelenem otoku'. Kakapo je edini neleteči papagaj na svetu, ki doseže največjo telesno težo, samec in samica pa se občutno razlikujeta po velikosti. Znani so svojem zelenem perju in 'sovjem' obrazu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"So zelo nenavadne ptice, ne letijo in že 30 milijonov let sledijo svoji evolucijski poti. Od njih se lahko veliko naučimo – so čudni in edinstveni," je dejal Digby.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BolecaResnica
17. 04. 2019 15.09
+0
KrasniqiAlberit
17. 04. 2019 11.17
-14
Če so debele, potem vsaj pobegnit ne morejo
Kimberley Echo
17. 04. 2019 11.08
+31
Naraščaj teh papig je odvisen od dreves "rimu" oz. njenih plodov. Drevesa so se ohranila 70 milionov let in jih je največ na otokih Stewart. Imajo nekaj specifičnih lastnosti kot so: rodijo na vsake 2-4 leta, imajo plod težak okoli 2kg, v njih pa je 200.000 semen; iz semena požene rastlinca samo, če je 2 leti zaporedoma zelo vlažno in tretje leto nadpovprečno toplo. Od 100 do 400 let raste hitro, nato pa zelo počasi do okoli 1200 let. Zraste do višine okoli 50m. Ima 2 posebni lastnosti. Prva je, da plodovi vsebujejo vitamin 3D, ki na splošno velja, da ga proizvajajo le živali s pomočjo sonca. Druga lastnost pa je, da drevo vsebuje tanin, ki obarva les v 5-7mm romboidih. Zato je zelo cenjeno in v preteklosti so ga skoraj iztrebili. Vsa ta dejstva so pomembna kako veliko kapapojev bo preživelo poleg seveda prisotnost podgan in mačk, ki pobijajo mladiče. Na teh otokih jih ni, na S in J otoku pa so. Ne od vedno, pripeljal jih je človek. NZ bi rada iztrebila podgane do leta 2050, kar pa mislim, da je Sizifovo delo.
Justiceiscoming81
17. 04. 2019 10.25
+45
Pozitivne novice... Čimveč takšnih novic