Tujina

Papeževa smrt odmeva po svetu

Washington/Rim, 03. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Žalovanju po celem svetu so se pridružili tudi svetovni politiki, ki so poudarili, da je bil sveti oče resnični zagovornik miru in dialoga med religijami.

Smrt svetega očeta je pretresla svet, žalovanju pa so se pridružili tudi svetovni voditelji (Foto: Reuters)
Smrt svetega očeta je pretresla svet, žalovanju pa so se pridružili tudi svetovni voditelji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Vest, da je poglavar rimskokatoliške cerkve preminil, je po svetu požela vrsto odzivov. Nekateri politiki in verski dostojanstveniki so se odzvali že sinoči, drugi danes.

Tudi iz držav, kjer katoličani predstavljajo le majhen delež prebivalstva, prihajajo sožalja. Verski voditelji in državniki ob tem predvsem izražajo upanje, da bo naslednik poglavarja rimskokatoliške cerkve nadaljeval pot Janeza Pavla II. Spomin na papeža sta ločeno počastila tudi ruska pravoslavna cerkev in kitajsko vodstvo, ki sicer z Vatikanom nista v najboljših odnosih.

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je poudaril, da Italija žaluje in objokuje papeža, ki jim je dal upanje in zaupanje. Italijanski premier Silvio Berlusconi je izrazil priznanje papežu za njegovo neumorno delovanje proti vsem oblikam totalitarizma in nasilja v imenu vrednot katoliške cerkve, ki so hkrati vrednote človeškega dostojanstva in solidarnosti.

Britanski premier Tony Blair se v ponedeljek iz spoštovanja do preminulega papeža ne bo sestal z britansko kraljico Elizabeto II., da bi jo zaprosil za razpustitev britanskega parlamenta in razpisal nove volitve. Blair se bo namreč v ponedeljek popoldan udeležil spominske slovesnosti v spomin na preminulega papeža., ki bo potekala v Westminstrski katedrali v Londonu.

Španska vlada je ponedeljek razglasila za dan žalovanja in sporočila, da se bo pogreba udeležil premier Jose Luis Rodriguez Zapatero. Slednji je v sporočilu izrazil globoko žalost v imenu vlade ob izgubi ene najbolj vidnih osebnosti sodobne zgodovine in papeža označil kot moralni vzgled tako za kristjane kot nekristjane. Globoko bolečino ob smrti papeža je izrazil tudi španski kralj Juan Carlos.

Predsednik Hrvaške Stipe Mesić je izjavil, da so Janeza Pavla II. odlikovali "trdna doslednost, zvestoba koncilskim načelom in ukoreninjenost v modernem svetu ob istočasnem vztrajanju pri nekaterih postavkah, ki so ga skoraj uvrščale med cerkvene konservativce".

Ruski predsednik Vladimir Putin je papeža označil za "izredno osebnost našega časa, s katero je povezano celotno obdobje". Nekdanji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov je poudaril, da je papež storil veliko za ves svet, ne samo za katolike, in da je bil "največji humanist". Putin je v sporočilu za javnost zapisal, da je papež pomembno vplival na izboljšanje odnosov med Rusijo in Vatikanom.

Ruski predsednik Vladimir Putin
Ruski predsednik Vladimir Putin FOTO: Reuters

Žalne knjige so danes odprli v vseh katedralah in glavnih cerkvah po Belgiji, iz kraljeve palače pa so že sporočili, da se bo pogreba udeležil kraljevi par, kralj Albert II. in kraljica Paola.

Portugalski predsednik Jorge Sampaio je papeža označil kot "eno najvidnejših osebnosti sodobne zgodovine". Portugalski premier Jose Socrates pa je razglasil tri dni žalovanja. V romarskem središču Fatima se je medtem zbralo več tisoč vernikov.

Žalost ob papeževi smrti in njegovo veliko vlogo v svetovni politiki so med drugimi izrazil tudi norveški, švedski in madžarski premier. Slednji je opozoril na pomembno papeževo vlogo pri padcu komunizma.

Generalni sekretar Kofi Anan
Generalni sekretar Kofi Anan FOTO: Reuters

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je ob žalostni novici iz Vatikana dejal, da je svet s papežem Janezom Pavlom II. izgubil "neutrudnega zagovornika miru". Glede na to, da je bil duhovni vodja več kot milijarde vernikov, je bil papež poleg tega "resnični zagovornik dialoga med različnimi religijami in močan dejavnik v kritičnem vrednotenju same cerkve".

Palestinski predsednik Mahmud Abas
Palestinski predsednik Mahmud Abas FOTO: Reuters

Palestinski predsednik Mahmud Abas je izrazil obžalovanje ob izgubi svetega očeta, ki je "svoje življenje posvetil obrambi miru in pravice za vse" ter dodal, da ne bodo nikoli pozabili njegovega obiska na palestinskih ozemljih in njegovega stališča do Jeruzalema.

Tudi skrajno islamsko gibanje Hamas je izrazilo obžalovanje ob smrti papeža. "Zapomnili si bomo njegova stališča proti izraelski zasedbi ter zločinom proti muslimanom in kristjanom v Palestini. Upamo, da bo novi papež sledil njegovi poti," dejal tiskovni predstavnik Hamasa Sami Abu Zuhri.

Arabska liga prav tako z žalostjo sprejema smrt papeža, človeka miru, ki je spodbujal dialog med narodi in verami. "To je žalosten dan, razžaloščeni smo ob njegovi smrti," so sporočili iz Arabske lige.

Papež povezal Vzhod in Zahod

Generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis je poudaril vlogo papeža pri oživljanju vezi med narodi Zahodne in Vzhodne Evrope.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso FOTO: Reuters

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je poudaril "zgodovinsko" papeževo vlogo pri "ponovni združitvi" Evrope, tako da bi "zaslužil naziv očeta združene Evrope". Barroso je izrazil tudi "posebno solidarnost" s Poljsko, najbolj pomembno izmed desetih novih članic, ki so 1. maja 2004 vstopile v Evropsko unijo, ki je s Karolom Wojtylo "izgubila enega svojih najbolj uglednih sinov".

Papežu so se poklonili tudi visoki predstavniki drugih verskih skupnosti. Med njimi oba velika rabina v Izraelu, ki sta poudarila, da je bil Janez Pavel II. prvi papež, ki je obiskal sinagogo. Janez Pavel II. je bil odločen, globoko duhoven in odprt človek s širokim poznavanjem globalnih problemov, je danes po smrti papeža dejal tibetanski verski voditelj dalajlama. Globoko žalost so izrazili tudi indijski hindujci, tajvanski budisti, japonski šintoisti in drugi. Vatikanu so ob smrti papeža danes izrazile sožalje tudi številne druge države, med njimi Južna Koreja, Danska, Bolgarija in Vietnam.

Po smrti papeža so sicer številne države razglasile žalovanje. Italija tri dni, ob tem da bo tudi dan pogreba, ki še ni določen, dan žalovanja, Portugalska tri dni, Poljska je razglasila nacionalno žalovanje od sobote zvečer do pogreba, po več dni žalovanja pa tudi v Argentini, na Kostariki in v Čilu. V Franciji pa bodo 24 ur po smrti papeža zastave na pol droga.

Odzivi z drugih celin

V Latinski Ameriki je zavladala velika žalost, saj je bil Janez Pavel II. tam pogost in rado viden gost. Kar 21 poti je svetega očeta v času njegovega pontifikata vodilo na to območje. Za vodjo katoliške cerkve je bila ameriška podcelina z dobrimi 400 milijoni vernikov nenehno strateško pomemben cilj. Po novici o njegovi smrti se je na deset tisoče vernikov zbralo pri molitvi v katedralah in cerkvah. V Argentini in Čilu se veliko prebivalcev s hvaležnostjo spominja, da sta bili ti dve državi v začetku 80-ih let zaradi posredovanja Vatikana obvarovani pred vojno.

Kubanska vlada je izrazila sožalje, spoštovanje in solidarnost s katoliško skupnostjo na Kubi in po svetu. Kubanski zunanji minister Felipe Perez Roque je v sporočilu še zapisal, da so na Kubi papeža vedno šteli za "prijatelja, ki je skrbel za reveže, se boril proti neoliberalizmu in se zavzemal za mir". Na Kubi bodo prav tako razglasili dan žalosti ob papeževi smrti.

Kenijske nune molijo (Foto: Reuters)
Kenijske nune molijo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Papeža objokujejo tudi na afriški celini. Za papeža je bila Afrika vedno "celina upanja". Medtem ko se na Zahodu število katoličanov stalno zmanjšuje in se Cerkev tam zdi vedno manj privlačna, pa se fare v Afriki ne morejo pritoževati nad dotokom vernikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15