Napadi, ki so se v zadnjih dneh zaradi domnevno neprimerne obravnave primerov spolnih zlorab s strani duhovnikov zgrnili nad Katoliško cerkev, so bili škodljivi, je danes dejal tiskovni predstavnik Vatikana. Je pa poudaril, da papeževa avtoriteta ni omajana.
Avtoriteta papeža Benedikta XVI. in zavezanost kongregacije za nauk vere sta bili ponovno potrjeni prek njune podpore in z njunim vodenjem škofov v boju proti zlorabam. "Način, kako se Cerkev spopada s tem, je ključnega pomena za njeno moralno kredibilnost," je za vatikanski radio dejal tiskovni predstavnik Vatikana pater Federico Lombardi.
Spolni škandali znotraj Cerkve močno odmevajo tudi v papeževi rodni Nemčiji. V petek so se kritike vsule tudi na samega papeža, ki naj bi v 80. letih prejšnjega stoletja kot takratni nadškof v Münchnu vedel za spolne zlorabe otrok s strani duhovnika Petra Hullermana, vendar ni ustrezno ukrepal.
Na napade na papeža se je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Serra odzval tudi visoki odposlanec Vatikana, nemški kardinal Walter Kasper. Priznal je, da so cerkvene avtoritete ob nekaterih priložnostih molčale, čeprav so vedele za primere spolnih zlorab.
Branil pa je papeža, in sicer z besedami, da je bil Benedikt XVI. prvi, ki je že kot kardinal čutil potrebo po novih, strožjih pravilih. Napadi na papeža "presegajo vsako mejo pravičnosti in zvestobe", je ocenil Kasper.
Ob tem pa je tudi sam pozval k očiščenju v cerkvenih vrstah. Poudaril je, da se mora Cerkev bolj pogumno spopadati s spolnimi zlorabami. Naraščajoče zavedanje pa pomeni, da je pot obnove "nepreklicna".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.