Tujina

Papežev visoki jubilej

Vatikan, 16. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Vatikanu se je ob 25. obletnici pontifikata papeža Janeza Pavla II. zbralo več deset tisoč romarjev iz vsega sveta in več kot 150 kardinalov. Papež je nagovoril cerkvene dostojanstvenike, na Trgu Sv. Petra pa je daroval slovesno mašo.

Papež Janez Pavel II. je leta 1978 postal prvi Slovan na tem položaju
Papež Janez Pavel II. je leta 1978 postal prvi Slovan na tem položaju FOTO: Reuters

Papež Janez Pavel II. je vidno utrujen pozdravil okoli 50.000 vernikov, ki so se ob tej priložnosti zbrali na trgu, tako kot na večer pred 25 leti, ko je kardinal Pericle Felici množici, ki se je zbrala na trgu, sporočil, da je do takrat neznani poljski kardinal Karol Wojtyla postal papež Janez Pavel II. S sklonjeno glavo in šibkim glasom je papež le s težavo izrekel prve besede maše. "Ko sem začel papeževanje, sem prosil: pomagajte papežu in tistim, ki želijo služiti Kristusu, da bodo služili človeku in celotnemu človeštvu," je v nagovoru dejal papež. 83-letni papež je sam prebral le začetek nagovora, nato pa je z branjem nadaljeval pomočnik vatikanskega državnega sekretarja, monsignor Leonardo Sandri.

Janez Pavel II. je tretji papež, ki je praznoval 25-letnico papeževanja. Najdlje je bil papež apostol Peter, prvi papež, ki naj bi cerkev vodil 34 let, papež Leon XIII. pa je bil pred stoletjem papež 25 let in štiri mesece.

Nekateri viri trdijo, da je papež že pred časom pripravil odstopno izjavo, ki bi v primeru njegove nezmožnosti, da še naprej vodi Cerkev, predložili kardinalom v potrditev. V dokumentu naj bi papež tudi dal navodila za prehodno obdobje do izvolitve naslednika. Tega bo iz svojih vrst izbralo 135 kardinalov mlajših od 80 let. V Rimu so skoraj prepričani, da tudi novi papež ne bo Italijan, nekateri menijo, da bi bil že čas, da pride iz Latinske Amerike, kjer živi več kot polovica vseh katoličanov.

Papež poziva škofe, naj nemudoma posredujejo v primeru spolnih zlorab, ki so jih zagrešili duhovniki, in naj pomagajo žrtvam.

Papež je sicer ob 25. obletnici pontifikata dopoldne najprej nagovoril kardinale in škofe, podpisal pa je tudi apostolsko pridigo Pastores gregis (Pastirji črede) zadnje škofovske sinode, ki govori o zahtevni nalogi škofov pri širjenju vere v 21. stoletju. V dokumentu papež poziva vse škofe k poslušnosti in priznavanju primata papežu. Še posebno pozornost bi morali škofje posvetiti prizadevanjem za človekove pravice in mir, opozarja papež in pojasnjuje, da v to področje sodijo tudi zaščita pravice do življenja in do naravne smrti, pa tudi zavzemanje za revne in begunce.

Papež Janez Pavel II. je v svojih 25 letih papeževanja obiskal toliko ljudi kot noben njegov prehodnik. Prizadeva si za enotnost krščanstva, rimskokatoliški cerkvi pa je prinesel pozornost in ugled v svetu, kot le redko kdo v njeni zgodovini.

Vse oblike verskega fundamentalizma je papež obsodil kot "sovražnike dialoga in miru". Dejal je še, da so številne religije kot sod smodnika, ki lahko vsak čas eksplodira in ljudem prinese ogromno trpljenja. Papež v 210 strani dolgem dokumentu še poziva duhovnike, naj spoštujejo zapovedani celibat, kar je po njegovem mnenju treba razumeti tudi kot protest proti čaščenju spolnega nagona in neko vrsto terapije za človeštvo.

Pastoralno delo papeža Janeza Pavla II., ki med drugim poudarja potrebo po prilagoditvi Cerkve spremenjenim svetovnim političnim in kulturnim, duhovno-moralnim razmeram ter v začetku tretjega tisočletja potrebo po novi evangelizaciji, se izraža tudi na številnih, skupno 102 apostolskih potovanjih po državah vsega sveta. Na potovanjih po vsem svetu je prepotoval pot, enako trikratni razdalji med Zemljo in Luno.

Papež je bil na 102 apostolskih potovanjih po državah vsega sveta
Papež je bil na 102 apostolskih potovanjih po državah vsega sveta FOTO: Reuters

Drnovšek čestital papežu

Predsednik republike Janez Drnovšek je papežu Janezu Pavlu II. čestital ob 25. obletnici njegovega pontifikata ter mu zaželel dobrega zdravja in uresničitev njegovega upanja za boljši svet. "Vaše neutrudno prizadevanje za spoštovanje vladavine prava, človekovih pravic in dostojanstva vsakega človeškega bitja na tem planetu, vaše zavzemanje za mir in odločno nasprotovanje vojni ter iskrena odprtost za dialog med različnimi kulturami, civilizacijami in verstvi, krepi zaupanje med ljudmi ter odpira nove poti za sodelovanje," je zapisal Drnovšek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10