
Papežev obisk stoti obisk v tujini bo v znamenju prizadevanj Hrvaške za vstop v EU. Papeža so na letališču na otoku Krk pričakali visoki hrvaški predstavniki na čelu s predsednikom Stipetom Mesićem, nadškofa Reke in Krka ter apostolski nuncij na Hrvaškem Giulio Einaudi. Stalna papeževa rezidenca med obiskom je semenišče na Reki, kjer je zvečer sprejel predsednika Mesića.
Hrvaški škofje so za papežev obisk izbrali geslo Družina - pot cerkve in naroda, s čemer želijo izpostaviti pomen družine za vero in nadaljevanje človeškega rodu.
83-letnega papeža, ki boleha za Parkinsovo boleznijo in artritisom, so s posebnim dvigalom spustili z krova letala, ki je pristal na severnojadranskem otoku. Po nagovoru na letališču so papeža s katamaranom odpeljali proti Reki. Potovanje je po mnenju vatikanskih izvedencev za poglavarja rimskokatoliške cerkve dokaj naporno, čeprav se je njegovo zdravstveno stanje v zadnjih mesecih vidno izboljšalo. Med bivanjem na Hrvaškem bo papež šestkrat potoval z letalom in obiskal Osijek, Djakovo, Zadar in Dubrovnik.

Hrvaška je za Poljsko druga država, ki jo je papež največkrat obiskal
Policijski uslužbenci so v okviru največje hrvaške varnostne operacije doslej postavljeni na vsakih 50 metrov. V vsakem od petih hrvaških mest, ki jih bo obiskal papež, je policija opravila razgovore z lokalnimi prebivalci, zabeležila njihova vozila in jim naročila, da morajo imeti zaprta okna, pri čemer ne smejo uporabljati daljnogledov ali kamer, ki bi jih policisti utegnili pomotoma zamenjati za ostrostrelsko orožje. Policija je pregledala tudi vse zabojnike za smeti.
Večina - skoraj 90 odstotkov - prebivalstva na Hrvaškem se opredeljuje kot katoliki, zato so prepričani, da je papež prav zato le še svojo domovino Poljsko obiskal večkrat kot Hrvaško in jo izbral za cilj svojega stotega potovanja v tujino. Nekateri pa menijo, da se je po dveh obiskih v letih 1994 in 1998 ponovno vrnil na Hrvaško, saj naj bi ocenil, da njegovi prejšnji pozivi k etnični toleranci, po hrvaški vojni za osvoboditev, niso bili dovolj uslišani.
Glavni formalni cilj papeževega obiska je beatifikacija Marije Petković, katoliške nune, ki se je v prejšnjem stoletju rodila na hrvaškem otoku Korčuli in je ustanovila redovniško skupnost, ki je humanitarno delovala na Hrvaškem in v Južni Ameriki.