Nemški mediji so pred dnevi razkrili še enega v nizu spolnih škandalov v Cerkvi, tokrat naj bi šlo za zlorabe dečkov v svetovno znanem deškem pevskem zboru Regensburger Domspatzen. Dejstvo je, da je omenjeni zbor kar tri desetletja, vse do leta 1994, vodil starejši brat sedanjega papeža Georg Ratzinger, in to prav v času domnevnih zlorab. Če je Ratzinger po razkritju odločno zatrdil, da o zlorabah ni vedel nič, pa je zdaj vendarle priznal, da vse ni bilo tako, kot bi moralo biti.
Imel je slabo vest
V intervjuju za katoliški časopis Passauer Neue Presse je zdaj 86-letni Ratzinger dejal, da sicer res ni vedel za spolne zlorabe, da pa so dečke pogosto pretepali in da je to počel tudi sam. "Dečke sem redno klofutal tudi sam, vendar pa sem imel vedno slabo vest zaradi tega,“ je priznal.
Zbor je sicer vodil z največjim veseljem, je pojasnil, vendar pa je postal zelo depresiven, ko stvari niso potekale, kot bi po njegovem mnenju morale. Klofute mladih pevcev so bile tako "uobičajen odgovor na neposlušnost“, vendar pa, je dodal Ratzinger, "sem bil vesel, ko so telesno kaznovanje leta 1980 zakonsko prepovedali“. Žrtve je ob tem zaprosil za odpuščanje.
V intervjuju je spregovoril tudi o zelo nasilnemu ravnatelju, ki je bil na čelu internata med letoma 1953 in 1992. Imenoval ga je Johann M. "Vedel sem, da ravnatelj M pogosto in nasilno in za najmanjše napake pretepa učence,“ je povedal nekdanji zborovodja in se hitel opravičevati, da sam ni mogel posredovati, saj ni imel takšnega vpliva.
Res pa je, je še povedal Ratzinger, da je moral vzdrževati strogo disciplino, da je lahko dosegel visoko umetniško raven. O spolnih zlorabah nikoli ni bilo govora, je zatrdil.
Beseda proti besedam
Medtem pa so mnogi nekdanji učenci omenjenega ravnatelja, ki ga tudi Ratzinger opisuje kot nasilnega, označili za sadista, ki je vsilil vladavino straha in nasilja. Ratzingerjevim trditvam, da kot zborovodja ni vedel nič o tem, preprosto ne verjamejo.
Eden od njih je za Spiegel spregovoril celo s polnim imenom in priimkom. Franz Wittenbrink je tako povedal, da je v šoli veljal sistem sadističnih kazni, ki so bile povezane z očitnimi spolnimi željami. Ravnatelj naj bi namreč svoje učence pretepal nage, v zasebnosti njihovih sob, včasih pa naj bi celo prišlo do penetracije.
Nemška vlada obtožuje Vatikan
Nemška vlada je Vatikan obtožila, da je ustvaril 'zid molka' s tem, ko je oviral preiskave glede več desetletij trajajočih zlorab otrok, ki so jih zakrivili cerkveni dostojanstveniki. Nemška pravosodna minstrica Sabine Leutheusser-Schnarrenberger je tako označila, da vatikanska pravila glede ohranjanja tajnosti, vključno z direktivo iz leta 2001, ki določa, da kakršne koli sume zlorab najprej preišče Cerkev sama, zapletajo in otežujejo neodvisno preiskavo.
Zanimivo je, da je k sprejetju oziroma prakticiranju omenjene direktive pomembno prispeval prav sedanji škof Joseph Ratzinger. Ta je namreč med letoma 1981 in 2005 vodil Kongregacijo za doktrino vere in leta 2001 je kot velik zagovornik direktive Crimen Sollicitationis katoliškim škofom razposlal navodilo, naj se preiskave o zlorabah otrok urejajo v tajnosti. V primeru kršitve je bila zagrožena kazen, v najbolj skrajnem primeru tudi izobčenje iz cerkve.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.