Papež Janez Pavel II. je v četrtek popoldne prispel v bolgarsko prestolnico Sofijo na štiridnevni uradni obisk. V Bolgarijo, kjer je velika večina prebivalstva pravoslavnih kristjanov, je prispel po obisku Azerbejdžana, kjer je začel 96. obisk katoliških skupnosti odkar je pred 23 leti zasedel mesto vrhovnega voditelja katoliške cerkve.
Papež Janez Pavel II. je ob prihodu vernikom v Sofiji zagotovil, da "ni nikoli prenehal imeti rad bolgarskega ljudstva", kar so politični krogi države nekdanjega vzhodnega bloka razumeli kot jasni znak sprave. Bolgarijo so namreč pred 21 leti sumili vpletenosti v atentat na papeža, ki ga je pred baziliko Sv. Petra v Vatikanu izvedel skrajnež Ali Agca.
Po atentatu na Trgu sv. Petra 13. maja 1981, v katerem je bil papež hudo ranjen, so italijanski preiskovalci vedno znova sumili, da je za napadom na svetega očeta stala bolgarska tajna služba. Na procesu je bilo več Bolgarov oproščenih, delno zaradi pomanjkanja dokazov. Ozadje atentata je sicer še vedno zavito v temo.
Bolgarski zunanji minister Solomon Pasi je le nekaj ur pred prihodom poglavarja katoliške cerkve v Bolgarijo dejal, da bo "papežev obisk nedvomno odstranil nezaslužen madež zaradi domnevne bolgarske vpletenosti v atentat". Bolgarski predsednik Georgij Parvanov je v pozdravnem govoru pred katedralo v Sofiji papežu dejal, da je "zelo dobrodošel v prijateljski državi".
Gre za prvi papežev obisk v tej sicer večinoma pravoslavni državi. Na letališču v Sofiji je Sveti oče poljubil zemljo v košari, saj se zaradi bolečin v nogah ne more prikloniti in poljubiti tal. Bolgarsko vodstvo si obeta, da jim bo papežev obisk povečal ugled na zahodu, kljub velikim gospodarskim problemom in splošni revščini Bolgarija namreč pričakuje, da jih bo jeseni zveza Nato povabila v članstvo. V Bolgariji živi kakih 80 tisoč katolikov, kar predstavlja en odstotek prebivalstva.
Papež maševal v Bakuju
Papež Janez Pavel II. je v Azerbajdžan prispel v sredo, danes pa je v športni dvorani v Bakuju pred 5000 ljudmi daroval mašo. Opazovalci menijo, da je pontifikat s tem ponovno zavrnil vsakršna ugibanja o morebitnem papeževem umiku.
"Cerkev izkazuje spoštovanje vsem, ki so uspeli ostati verni," je dejal papež, ki je ob tem mislil predvsem na vse tiste, ki so izkusili tragedijo marksističnega preganjanja v Azerbajdžanu in so nosili posledice zaradi svoje zvestobe Kristusu. Papež, ki si prizadeva za spravo med katoliško in pravoslavno cerkvijo, je ob tem pozdravil tudi pravoslavne voditelje.
Med mašo so papeževi telesni stražarji prijeli nekega moškega, ki se je preveč približal papeževemu oltarju. Moški je trdil, da se je želel slikati s papežem. Kasneje se je pridružil ostalim vernikom in Svetemu očetu poljubil roko, ta pa mu je dal blagoslov.
Poglavar rimskokatoliške cerkve se je po maši srečal s predstavniki muslimanske, pravoslavne in judovske skupnosti v Azerbajdžanu, pa tudi z azerbajdžanskimi begunci, ki so pobegnili s svojih domov med vojno v enklavi Gorski Karabah.
Po poročanju tujih tiskovnih agencij je bil papež med obiskom Azerbajdžana vidno utrujen. Zaradi bolečin v nogah papež v in iz posebnega letala italijanske letalske družbe Alitalia vstopa in izstopa s pomočjo hidravličnega dvigala, vernike na bakujskem in sofijskem letališču pa je najprej pozdravil s premičnega podstavka, ki so ga doslej uporabljali le v Vatikanu, s katerim se je odpeljal čez letališče.