Papež Benedikt XVI. je začel tridnevni obisk v Avstriji, kjer ga je že takoj po pristanku na dunajskem letališču pozdravil avstrijski predsednik Heinz Fischer.
Ob svojem uradnem obisku v Avstriji v nagovoru pred avstrijskimi politiki in predstavniki diplomatskega zbora izrekel proti pravici do splava. Pravica do življenja je "temeljna človekova pravica", ki velja od spočetja do naravnega konca. Pravica do splava "zato ne more biti človekova pravica, je njeno nasprotje", je opozoril Benedikt XVI. Papež je pred politiki in diplomati opozoril tudi na krščanske korenine Evrope.
Zaskrbljen zaradi pomoči pri umiranju
V Avstriji, kjer je splav do 12. tedna nosečnosti omogočen od leta 1975, je papež politično odgovorne pozval k ukinitvi te pravice. Cerkev je pri tem "zagovornik globoko človeških prizadevanj in glasnik nerojenih, ki nimajo glasu", je dejal papež.
V govoru na Dunaju je papež izrazil tudi zaskrbljenost zaradi razprav o aktivni pomoči pri umiranju. "Bojim se, da bi se nekega dne lahko izvajal podtalen in tudi odkrit pritisk na hudo bolne in stare ljudi, da zaprosijo za smrt ali si jo sami zadajo," je dejal papež in pojasnil, da je "pravilen odgovor na trpljenje ob koncu življenja" pozornost ter spremljanje pri umiranju.
Poklonil se je žrtvam holokavsta
Papež se je sicer najprej ustavil v avstrijski prestolnici Dunaju, kjer se je poklonil žrtvam holokavsta, ob tem pa izrazil žalost, kesanje in prijateljstvo judovskemu ljudstvu. Poglavar rimskokatoliške cerkve se je v dežju v tihi molitvi pridružil dunajskemu glavnemu rabinu Paulu Chaimu Eisenbergu. Skupaj sta pomolila pred spomenikom 65.000 dunajskim Judom, ki so umrli v nacističnih taboriščih ali na grmadah v 15. stoletju, na Judovskem trgu v avstrijski prestolnici.
Predstavniki judovskih skupnosti po svetu so z odobravanjem sprejeli papeževe besede kesanja. „Pozdravljam papeževe besede. Kesanje je močna in pomembna beseda v katoliškem besednjaku. Prepričan sem, da bo to umirilo napetosti, ki so med rimskokatoliško cerkvijo in judovskim ljudstvom,“ je povedal predstavnik Judov iz ZDA. Trenja so se začela julija, ko je judovska skupnost izrazila zaskrbljenost zaradi morebitne nove uvedbe stare latinske maše na veliki petek, med katero katoličani molijo za spreobrnitev Judov.
Poglavarja rimskokatoliške cerkve je v avstrijski prestolnici kljub dežju pričakalo več tisoč vernikov. Po ocenah policije se je ob prvem javnem nastopu papeža na Dunaju zbralo okoli 7000 vernikov iz različnih držav, ki so poglavarja rimskokatoliške cerkve pozdravili kot pop zvezdnika.
Romanje v Avstrijo
Papež je pred prihodom v Avstrijo dejal, da njegovo
potovanje ni "političen obisk", pač pa "romanje". Med svojim obiskom
naj bi govoril predvsem o Evropi in njenih krščanskih koreninah, je
napovedal sveti oče. Papež se bo v okviru svojega obiska naše severne sosede med drugim ustavil tudi v 850 let starem romarskem središču Mariazell.
Namen papeževega obiska pa je tudi utrditev vere Avstrijcev. V tej pretežno katoliški državi vedno manj vernikov hodi k mašam, vedno manj je duhovnikov, pretresajo pa jih tudi spolni škandali duhovnikov. Že konec 90. let je moral zaradi spolnega škandala - v začetku svoje duhovniške poti naj bi nadlegoval osnovnošolskega dečka - odstopiti dunajski nadškof, kardinal Hans Hermann Groer. Leta 2004 pa je odstopil škof St. Poeltna, saj je izbruhnil škandal ob najdbi pornografske slike. „Upam, da bom z obiskom pomagal zaceliti te rane,“ je papež pred obiskom dejal novinarjem.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.