Maša je potekala na hipodromu v Ciudad de Guatemali, na katerem so se že dve uri pred začetkom zbrali verniki iz vseh srednjeameriških držav. Obred je Sveti oče vodil na oltarju, nad katerim se je dvigal ogromen portret brata Pedra, prvega srednjeameriškega svetnika. "Dediščina brata Pedra mora pri kristjanih in vseh ljudeh vzbuditi željo po preoblikovanju človeške skupnosti v veliko družino, v kateri bodo socialni, politični in gospodarski odnosi dostojanstveni za človeka," je dejal papež.
"Novi svetnik predstavlja poziv k usmiljenju v sodobni družbi, predvsem zato, ker toliko ljudi pričakuje roko, ki jim bo pomagala," je dejal papež. "Pomislimo na vse otroke in mlade brez doma in izobrazbe, na zapuščene ženske s številnimi težavami, na množice v mestih, potisnjene na rob, žrtve organiziranega kriminala, problem prostitucije in trgovine z mamili, na bolne brez pomoči in osamljene starejše ljudi," je papež opomnil vernike. "Papež ne bo pozabil na vas," je vsem omenjenim sporočil Sveti oče in jim izrekel "svoje spoštovanje in bližino".
Brat Pedro je bil rojen v Španiji v 17. stoletju in je svoje življenje posvetil revnim in mladim v nekdanji gvatemalski prestolnici Antigua. Pripisujejo mu več čudežnih ozdravitev. Misijonar je bil tudi vneti učitelj in iznajditelj metode učenja, ki temelji na petju, igri in plesu.
Odprava smrtne kazni?
Tretji papežev obisk za Gvatemalo ni bil zgodovinski le zaradi omenjene kanonizacije, temveč tudi zaradi odločitve gvatemalske vlade, da odpravi smrtno kazen. Le nekaj ur pred papeževim prihodom je namreč vlada v kongres vložila predlog o odpravi smrtne kazni, o katerem naj bi kongres glasoval v naslednjih dneh. Gvatemalski predsednik Alfonso Portillo pa je v soboto odložil izvršitev smrtne kazni za 36 obsojenih na smrt, ki se trenutno nahajajo v gvatemalski zaporih.