Papež Frančišek je ob začetku novega leta danes v prvi opoldanski molitvi v ospredje postavil družbo, ki bi morala beguncem in migrantom zagotoviti mirno prihodnost. Ob svetovnem dnevu miru, ki ga praznujejo v katoliški cerkvi, se je danes na trgu Svetega Petra zbralo okoli 40.000 vernikov.
"Za ta mir, do katerega ima vsak pravico, ste mnogi izmed vas pripravljeni tvegati svoje življenje na poti, ki je pogosto dolga in nevarna," je dejal papež.
"Prosim, ne pustite, da zadušimo upanje v vaših srcih, ne pustite, da pustimo na cedilu vaša pričakovanja miru," je dodal.
V katoliški cerkvi na novoletni dan že 51. zapored praznujejo svetovni dan miru. Papež Frančišek je letošnjo poslanico, ki je bila objavljena že v novembru, namenil migrantom in beguncem. Pri reševanju izzivov migracij je po besedah papeža treba delovati na podlagi štirih izhodišč - sprejemanja, varovanja, podpore in vključevanja.
V dokumentu z naslovom Migranti in begunci - moški in ženske v iskanju miru je papež spomnil na več kot 250 milijonov migrantov po svetu, med katerimi je 22,5 milijona beguncev.
Voditelje držav je papež v poslanici pozval, naj se na vprašanja migracij odzovejo z vso modrostjo in skrbnostjo. Opozoril je, da imamo vsi ljudje iste pravice do uživanja zemeljskih dobrin. Obenem je poudaril, da migranti in begunci ne prihajajo praznih rok, pač pa v družbo prinašajo veliko poguma, energije in sposobnosti.
Po papeževih navedbah je pri spopadanju z izzivi, ki jih prinašajo migracije, treba delovati na podlagi štirih izhodišč. Prvo je sprejemanje, ki predvideva vzpostavljanje možnosti za zakonito vstopanje v države in prepoved vstopa nazaj v državo, kjer jim grozi preganjanje. Drugo izhodišče je varovanje, kar vključuje spoštovanje neodtujljivih pravic beguncev.
Begunce je treba tudi podpirati pri razvoju - zlasti je treba mladim omogočiti izobraževanje. Četrto izhodišče je vključevanje. Begunce je treba v duhu medsebojnega bogatenja pritegniti k življenju družbe.
Slovenski center Pen in odbor pisateljev za mir Mednarodnega združenja Pen sta ob tej priložnosti slovensko vlado pozvala, naj odstrani žično ograjo na meji s Hrvaško. "Postavitev in ohranjanje rezalne žice vzdolž meje ne odseva skrbi za okolje in človekove povezanosti z naravo. Povzročili smo trpljenje živali in ranili svojo deželo. Prav zaradi žice na meji se ne moremo več predstavljati kot gostoljuben, strpen, dobronameren narod," so zapisali v izjavi za javnost in dodali, da bi bila vzpostavitev prejšnjega stanja vzdolž meje dobrodošla poteza in znak dobre volje pri urejanju težav v odnosih s Hrvaško.
Frančišek je že za božič pozval k več sočutja z migranti. "Še enkrat si želim dati tem bratom in sestram glas," pa je dejal danes. Po njegovem je pomembno, da se vsi od civilnih do cerkvenih institucij zavzemajo za migrante.
Svetovni dan miru je Cerkev uvedla na pobudo papeža Pavla VI. Poslanico, ki jo papež ob tej priložnosti napiše na posebej izbrano temo, Vatikan vsako leto pošlje na ministrstva za zunanje zadeve po vsem svetu.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.