Papež Frančišek se je dopoldne v Vatikanu prvič srečal s skupino žrtev pedofilskih duhovnikov. Kot so sporočili s Svetega sedeža, je zasebno srečanje papeža s šestimi žrtvami iz Nemčije, Velike Britanije in Irske potekalo za zaprtimi vrati v papeževi rezidenci.
Pred srečanjem je papež svoje goste povabil k sveti maši v svoji kapeli v Domu svete Marte. V pridigi je obsodil sodelovanje vrha Cerkve pri prikrivanju spolnih zlorab otrok s strani duhovnikov. Žrtvam se je tudi opravičil za "grehe in zločine", ki so jih nad njimi zagrešili duhovniki. "Vem, da so te rane vir globoke čustvene in pogosto neustavljive bolečine ter celo obupa. Nekateri so se morali celo soočiti s tragičnim samomorom svojih bližnjih," je poudaril. Dodal je, da ti samomori ležijo na njegovi ter na vesti celotne Cerkve.
Povedal je še, da je današnja prisotnost žrtev pri maši "čudež upanja, ki je premagalo globoko temo". Kot je pojasnil, so spolne zlorabe s strani duhovnikov v številnih žrtvah uničile vero v Boga, drugi pa so se prav zaradi tega še močneje oklenili vere. Svoje goste je še pozval, naj oprostijo tako pedofilskim duhovnikom kot tistim cerkvenim dostojanstvenikom, ki so prikrivali zlorabe.
Prosil je tudi za podporo, da bo papeška komisija za zaščito otrok pred zlorabami lahko sprejela najprimernejšo strategijo v boju proti pedofiliji. "Moramo storiti vse, kar je v naši moči, da se taki grehi ne bodo več zgodili," je poudaril. Ob tem se je zavzel za večji nadzor pri izobraževanju duhovnikov. Dejal je še, da zlorab otrok ne bo več toleriral.
Sledil je pogovor z žrtvami – tremi moškimi in tremi ženskami –, ki je po navedbah Vatikana trajal skoraj tri ure. Papež Frančišek se je z žrtvami pogovarjal ločeno, z vsakim gostom okoli pol ure. Žrtve so na pogovorih lahko spremljali svojci ali prijatelji.
Papež Frančišek je že ob začetku svojega pontifikata napovedal nadaljevanje "ničelne tolerance" do pedofilije v duhovniških vrstah, ki jo je začel njegov predhodnik Benedikt XVI. Slednji se je kot prvi papež leta 2008 prvič srečal z žrtvami pedofilskih duhovnikov med obiskom v ZDA.
Da je Vatikan boj proti pedofiliji vzel resno, kaže tudi nedavna odločitev cerkvenega sodišča v Vatikanu, ki je nekdanjega papeškega odposlanca v Dominikanski republiki Jozefa Wesolowskega spoznalo za krivega spolnih zlorab otrok in ga izključilo iz duhovniškega poklica. Gre za prvi primer, da je Sveti sedež kakega nuncija zaradi spolnih zlorab izključil iz duhovniškega stanu.
Katoliški cerkvi so v preteklosti pogosto očitali, da ne ukrepa v zvezi s spolnimi zlorabami otrok in da celo ščiti pedofilske duhovnike.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.