Papež Frančišek je dejal, da je nekoč na srečanju z zakonskimi pari slišal očeta, ki je priznal, da svoje otroke kdaj pa kdaj udari, a nikoli v obraz, da jih ne bi ponižal. "Kako lepo. Pozna občutek dostojanstva. Mora kaznovati, a to stori pravično in gre naprej," je izjavil na splošni avdienci, ki je bila posvečena vlogi očetov v družinah. Poudaril je tudi pomembnost očetov pri vzgoji otrok. Po njegovih besedah je dober oče strpen in zmožen odpuščanja. Če je preveč nadzora, otroci ne morejo rasti, je opozoril.
Papeževa pozitivna ocena občasnega fizičnega kaznovanja otrok je ponekod že poskrbela za razburjenje. Nekateri komentatorji so na spletu zapisali, da je dostojanstveno pretepanje otrok mogoče približno tako kot kopel, pri kateri se ne zmočiš. Nemška ministrica za družino Manuela Schwesig je opozorila, da "čudovito" udarjanje otrok ne obstaja. "Kakršno koli nasilje nad otroki je nesprejemljivo," je dejala.
Vatikan se je že odzval na kritike. "Papež s tem ni pozival k udarjanju otrok," je zatrdil vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi in dodal, da je papež otrokom vedno izkazoval prijaznost in naklonjenost. Kar se tiče nasilja nad otroci oziroma fizičnega kaznovanja je bil Vatikan že lani tarča kritik Združenih narodov. Potem ko je pristojen odbor za pravice otrok prejel poročila o izredno razširjenjem nasilju v katoliških šolah in institucijah, so namreč v Vatikanu sporočili, da uporabe telesnega kaznovanja v katoliških šolah ne morejo prepovedati, saj nad njimi nimajo pristojnosti.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.